Tę bardzo ciekawą lekcję historii przygotował i poleca warszawski Dom Spotkań z Historią i Fundacja „Warszawa1939.pl". Codziennie na stronie www.wrzesien39.waw.pl pojawia się informacja – co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu.

Dzisiaj możemy się dowiedzieć jak tuż przed wojną wypoczywali warszawiacy. Na zdjęciu pochodzącym z Narodowego Archiwum Cyfrowego widzimy basen położony przy ulicy Łazienkowskiej 1, pierwszy odkryty w Warszawie, otwarty w 1929 roku. Zdjęcie zostało wykonane dziesięć lat później na przełomie lipca i sierpnia 1939 roku. Basen Legii przetrwał wojnę i cieszył się dużą popularnością w latach 60. i 70. Niestety to kultowe niegdyś miejsce zostało zamknięte w latach 90., a z czasem wyburzone.

22 sierpnia 1939 r. był ładnym słonecznym dniem, tak opisuje go Józef Hen – „Tego ostatniego przed wojną lata (...) wybrałem się w upalny dzień nad Wisłę, na pływalnię Makabi. Było tłoczno, wesoło, nikt nie przyjmował do wiadomości grozy nadciągającej wojny".

Na stronie www.wrzesien39.waw.pl znajdują się również przykładowe informacje z "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" i "Warszawskiego Dziennika Narodowego", mapka z pokazywanym na fotografii miejscem oraz reklama napoju Degrosa - znakomitego środka odchudzającego.

Wirtualny kalendarz pozwala na podróż do przeszłości, możemy sprawdzić co działo się np. 15 września 1939 - wtedy to miała miejsce ostatnia polska defilada wojskowa przed wybuchem wojny. Tajemnicą owiane są dni następujące po 22 września. Kartki z kalendarza zrzucane  będą codziennie, aż do niemieckiej defilady, zorganizowanej 5 października 1939. r.