Bratanek króla Stanisława Augusta urodził 7 maja 1763 roku w Wiedniu. Jego rodzicami byli Maria Teresa Kinsky i Andrzej Poniatowski, brat Stanisława Augusta. Książę wcześnie rozpoczął karierę wojskową. Jako siedemnastolatek został porucznikiem, a osiem lat później pułkownikiem, pełniąc funkcję adiutanta cesarza Józefa II . Brał także udział w wojnie austriacko-tureckiej.

W1789  Stanisław August wezwał go do Warszawy i nominował na generała-majora armii Królestwa. W czasie Sejmu Wielkiego książę był gorącym zwolennikiem uchwalenia nowej konstytucji. Dowodził wojskami w wojnie z Rosją w 1792 roku.

Pałac pod Blacha otrzymał od króla w 1794 roku, a zamieszkał w nim w 1798 roku Prowadził tam ożywione życie towarzyskie z udziałem arystokracji warszawskiej, o czym krążą legendy.

W 1807 roku z  dekretu Napoleona Józef Poniatowski został dyrektorem Wydziału Wojny w Komisji Rządzącej. Wtedy Pałac Pod Blachą jako siedziba księcia stał się budynkiem rządowym.. Mianowano go jednocześnie dowódcą jednej z trzech Legii, które zaczęto formować z polskich rekrutów –14 czerwca 1807 r. z ich udziałem rozegrała się bitwa pod Frydlandem, która zakończyła wojnę i doprowadziła do powstania Księstwa Warszawskiego – państewka kadłubowego, ale rządzonego przez Polaków. Poniatowski pozostał dyrektorem Wydziału Wojny i naczelnym wodzem armii Księstwa. W 1808 roku walczył w bitwie pod Raszynem

W czerwcu 1812 roku Józef Poniatowski ruszył na czele korpusu, liczącego około 35 tysięcy ludzi, by dzielić los swoich żołnierzy podczas dramatycznej wyprawy na Rosję.  Z Francuzami dotarł do Moskwy, a potem był świadkami ich odwrotu.

Książę nie opuścił Napoleona do końca. 16 października 1813 roku, po pierwszym dniu bitwy pod Lipskiem został mianowany przez Napoleona Marszałkiem Cesarstwa. Trzy dni później Poniatowski zginął w nurtach Elstery podczas Bitwy Narodów pod Lipskiem, osłaniając odwrót wojsk francuskich. Miał przed bitwa powiedzieć „Bóg mi powierzył honor Polaków. Bogu go tylko oddam”.

W Pałacu pod Blachą

Późnobarokowy Pałac pod Blachą, zaprojektowana przez królewskiego architekta Jakuba Fontanę. przetrwał II wojnę niezburzony. Współcześnie możemy w nim oglądać odtworzone apartamenty księcia. Na pierwszym piętrze korpusu głównego znajdują  się stylowo urządzone pokoje pełniące funkcje prywatne, towarzyskie i reprezentacyjne. Można tu podziwiać obrazy i meble z epoki, a także przedmioty osobiste związane z osobą księcia oraz epoką napoleońską. Mieści się tu także duży zbiór militariów, elementów mundurowych, przedmiotów codziennego użytku, obrazów i dokumentów z epoki Księstwa Warszawskiego.

Ekspozycję stałą uzupełnia otwarta wczoraj wystawa czasowa „Sygnatury Napoleona Bonaparte” przedstawiająca 22 nieznane, oryginalne dokumenty z podpisem: listy, rozkazy, pisma, raporty i odezwy. Ciekawym elementem wystawy jest też korespondencja dotycząca zarówno księcia Józefa Poniatowskiego i innych ważnych postaci historycznych czy bywalców Pałacu Pod Blachą, m.in.: Jana Konopki, Ludwika Michała Paca, Jana Henryka Dąbrowskiego. Prawdziwy rarytas stanowi tajny list skierowany do ambasadora Francji w Wiedniu, dotyczący odtworzenia państwa polskiego.

Piknik urodzinowy  rozpocznie się 7 maja o godzinie 11 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą. W programie mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dzieci:. pojedynki, pokaz musztry i zmiana warty, prezentowane przez grup rekonstrukcyjne Pułków 4 i 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, A także  pokazy mody empirowej i warsztaty, ujawniające m.in. sekrety upiększania ówczesnych dam.

Można również zwiedzić pałacowe  wnętrza z audioprzewodnikiem, nagranym przez Pawła Deląga. I obejrzeć spektakl „Ploteczki spod Blachy” na podstawie pamiętników Anny Potockiej. Wstęp wolny.