Największe z nich to trzy wystawy jubileuszowe z okazji 50-lecia odbudowy Zamku, wiążące  się z jego historią w XVIII wieku: „Splendor i wiedza. Biblioteka Królewska Stanisława Augusta”, „Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów" oraz Bernardo Bellotto 300”.

- Traktujemy te wystawy nie tylko, jako ważny element działalności kulturalnej, ale również, jako element tożsamości zamkowej.  - mówił na dzisiejszej  konferencji prasowej prof. Wojciech Falkowski, dyrektor Zamku Królewskiego. -To jest ta część historii Zamku, która jest ważna dla dziedzictwa kulturowego Polski i jest atrakcyjna w skali międzynarodowej dla całej Europy.

Wystawa „Splendor i wiedza. Biblioteka Królewska Stanisława Augusta”, która zostanie otwarta w maju, po raz pierwszy od 200 lat zaprezentuje znaczącą część księgozbioru ostatniego króla Polski, który zachował się  prawie w całości i obecnie znajduje się  w zbiorach Biblioteki Narodowej Ukrainy im. W. I. Wernadskiego w Kijowie. Ekspozycja podejmie temat historycznej Biblioteki Królewskiej Stanisława Augusta jako pracowni oferującej bogaty warsztat naukowy i artystyczny, Znajdzie się na niej ponad setka ksiąg, a także monety, mapy, obrazy. Cennym jej dopełnieniem będą królewskie zbiory grafiki i rysunku, wypożyczone z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Pokaz „Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów", zaplanowany na wrzesień, będzie premierowym pokazem prac wybitnego artysty czasów stanisławowskich, uważanego za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Zobaczymy ponad sto jego obrazów olejnych i grafik z kolekcji Zamku. Także kompozycje przez wiele lat uznawane za zaginione, nieznane dotychczas szerokiej publiczności, jak np. „Autoportret”, czy „ Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień Zielonych Świątek”.

Na urodziny Canaletta

300 rocznicę urodzin jednego z największych malarzy XVIII wieku - Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Zamek Królewski w Warszawie uczci wspólnie z Galerią Drezdeńską, przypominając, że obie instytucje posiadają swych kolekcjach najwięcej dzieł artysty. Pochodzący z Wenecji Belotto działał najpierw na dworze saskim Wettinów w Dreźnie, a następnie przez ostatnich dwadzieścia lat pracował w Warszawie dla króla Stanisława Augusta. W Zamku Królewskim Warszawie znajduje się sala, zaprojektowana na polecenie polskiego króla z zespołem 22 wspaniałych wedut Warszawy i okolic, namalowanych przez Bellotta.

Pokaz malarstwa Belotta wpisuje się zarazem w odkrywanie na nowo XVIII-wiecznych wedut pokazujących fenomen miasta

Pierwsza odsłona wystawy odbędzie się Gemäldegalerie w Dreźnie (20 maja – 28 sierpnia), a druga na Zamku Królewskim w Warszawie (22 września 2022 – 8 stycznia 2023 .)  

Odsłony w Dreźnie i Warszawie będą różne, ale obie wystawy będą miały też wspólny wybór dzieł. Prezentacja przygotowywana na Zamku pokaże całą drogę artystyczną Canaletta, od Wenecji przez Florencję, Mediolan, Rzym, Weronę do Drezna  i Warszawy.

#ArcydziełaNaZamku

- Nie rezygnujemy jednocześnie z kontynuacji cyklu, który wprowadziliśmy w ubiegłym roku – pokazywania pereł sztuki europejskiej, pojedynczych lub w większych grupach. Zaczęliśmy od „Narcyza” Caravaggia i portretu Anny Austriaczki  Rubensa, a dziś otwieramy pokaz  „Madonny z Dzieciątkiem” Paolo Uccello z prywatnej kolekcji w otoczeniu Madonn z naszych zbiorów: Taddeo Gaddi, Rossello di Jacopo Franchi, Pietro Lorenzetti, Andrea di Nerio oraz Rossello di Jacopo Franchi – mówi prof. Wojciech Fałkowski. I zapowiada, że ten niezwykły pokaz arcydzieła XV-wiecznego mistrza i wczesnej sztuki włoskiej będzie przez rok atrakcją Galerii Arcydzieł – nowej stałej trasy prowadzącej przez zamkowe sale na parterze.

Następnie w marcu w cyklu „#ArcydziełaNaZamku” zaprezentowane zostanie z kolei na Trasie Królewskiej dzieło XVIII-wiecznej malarki Angeliki Kauffmann „Kornelia, matkę Grakchów”.  nawiązujące do mitologii rzymskiej.

Na trasach zwiedzania Zamku pojawią się także inne wystawy czasowe, które maja zachęcać widzów do ponownego odwiedzania Zamku. Jedną z nich będzie w kwietniu ekspozycja „Stanisław Małachowski. Bohater – mit –symbol – symbol”, poświęcona marszałkowi Sejmu Wielkiego i współtwórcy Konstytucji 3 Maja. 

W maju otwarta zostanie z kolei wystawa „Pejzaże na porcelanie” z obiektami z XVIII wieku, która zaprezentuje przedstawienia krajobrazowe i weduty ukazane na porcelanie, wzorowane na malarstwie i grafikach, szczególnie na pracach Bernarda Bellotta.

W sierpniu zobaczymy złote monety z kolekcji Zamku Królewskiego.

Reminiscencje

Zamek Królewski zapowiada również upamiętnienie 20. rocznicy śmierci prof. Karoliny Lanckorońskiej na wrześniowej konferencji, przypominającej jej wielki dar z 1994 roku.

W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku zaplanowano też w 2022 roku cykl wykładów poświęcony jej wybitnym twórcom: prof. Stanisławowi Lorentzowi, prof. Janowi Zachwatowiczowi, prof. Aleksandrowi Gieysztorowi, prof. Janowi Bogusławskiemu.

A już 1 lutego Zamek zaprasza ma konferencję online, towarzyszącą wkrótce kończącej się wyjątkowej wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego.”