– Przewlekła niewydolność serca (PNS) stała się istotnym problemem klinicznym. Starzenie się społeczeństwa i postępy w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych w ciągu ostatnich dziesięcioleci spowodowały znaczne rozpowszechnianie się tego schorzenia – tłumaczy lek med. Anna Sorysz, specjalistka chorób wewnętrznych z kliniki medycznej Lux-Med w Krakowie. Według szacunków specjalistów na PNS cierpi 3 proc. ogółu populacji i aż 10 proc. wśród osób po 80. roku życia.
[srodtytul]Schody męczą serce[/srodtytul]
Najczęstszymi przyczynami PNS są: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wady serca, przewlekła obstrukcyjna choroba płuc, przewlekła niewydolność nerek, alkohol, kardiomiopatie.
Jakie są objawy PNS? – Osłabienie, duszności, nykturia, czyli częste oddawanie moczu w nocy – opowiada Karol Król, lekarz ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Dodaje, że chorzy skarżą się też na obrzęki nóg, najpierw stóp, a następnie goleni. Chorzy szybko się męczą, nawet wejście po kilku schodach może sprawiać im trudność.
– PNS może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, czego przykładem jest migotanie przedsionków – tłumaczy doktor Król. Jak zauważa specjalistka z Lux-Medu, wielu pacjentów zgłasza się po raz pierwszy do lekarza, gdy stwierdzi u siebie duszność wysiłkową lub spoczynkową, narastające obrzęki. – PNS charakteryzuje się nasilającymi objawami i nieplanowanym leczeniem szpitalnym z powodu dekompensacji choroby, czyli rozwojem powikłań – tłumaczy Anna Sorysz.