Mechanizm powstawania podrażnień na skórze, na skutek kontaktu z alergenami jest mechanizmem obronnym skóry. Świąd, zaczerwienia, łuszczenie naskórka to przejaw stanu zapalnego powstałego jako reakcja obronna systemu immunologicznego.
Wpływ na pojawienie się i rozwój choroby mają czynniki genetyczne, ale także klimat, zanieczyszczenie środowiska, styl życia i stres. W większości wypadków skóra reaguje najmocniej po kontakcie z alergenem. W przypadku małych dzieci, najczęściej uczulają białka mleka krowiego, cielęcina, wołowina, jajka, truskawki, czekolada, kakao, orzechy oraz barwniki zawarte w słodyczach. Starsze dzieci i dorośli z kolei najsilniej reagują na alergeny wziewne. Wśród nich do najczęściej występujących zalicza się: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, pierze.
[srodtytul]Zacznij od diagnozy[/srodtytul]
Jak odróżnić czy zmiany na skórze to już AZS czy może po prostu skóra wrażliwa? Zdaniem pediatry dr Bożeny Maruszy z Centrum Medycznego LUX-MED, diagnozę a także sposób leczenia dziecka powinien przeprowadzić lekarz. Odpowiednie rozpoznanie choroby i zalecenie właściwej pielęgnacji może w znaczący sposób ograniczyć rozwój choroby i poprawić samopoczucie dziecka. W przypadku małych dzieci ma to ogromne znaczenie. Stany zapalne powstające na skórze mogą odpowiadać za nerwowość, płaczliwość dziecka, problemy ze snem, utratę apetytu.
[wyimek][b][link=http://www.facebook.com/pages/edit/?id=173859385974#!/pages/Zdrowie-na-rppl/173859385974]Dołącz do nas! Zostań fanem serwisu Zdrowie na Facebooku :)[/link][/b][/wyimek]