Ciemna, czekoladowa skóra to marzenie wielu osób. Dlatego gdy słońce nie przypieka jeszcze zbyt mocno, szukają innych sposobów na poprawę odcienia swojej skóry.
Bardzo popularnym sposobem na opalanie się przez cały rok jest wizyta w solarium. Opłata za minutę korzystania ze sztucznego słońca sięga 1 – 1,5 zł. Zanim jednak wybierzemy ten rodzaj opalania, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. – Wiele osób opala się w solarium dla uzyskania atrakcyjnego koloru, nie zważając na to, że każde solarium działa niekorzystnie na skórę – twierdzi dr Aldona Uzarowicz, specjalista dermatolog z kliniki medycznej Lux Med w Warszawie. Dodaje, że zdecydowanie nie powinno się korzystać z takiego opalania w przypadku zmian barwnikowych na skórze, fotoalergii czy przyjmowania leków o działaniu fototoksycznym i fotoaktywnym. Przeciwwskazaniem mogą być też stosowane na co dzień kosmetyki.
Opalające lampy w solariach emitują długie promienie UVA, które jeszcze niedawno były uznawane za dość bezpieczne. Jednak ostatnie ustalenia naukowców nie pozostawiają złudzeń. Promienie UVA docierają do głębszych warstw skóry, niszczą włókna kolagenowe i elastynę, przyśpieszą powstawanie wolnych rodników, a w konsekwencji mogą sprzyjać rozwojowi raka.
Nawet jednorazowe przedawkowanie opalania w solarium jest groźne. – Powoduje oparzenie skóry. Jego stopień zależy od dawki promieniowania. Nadmiar promieni UV dawkowany przez dłuższy okres powoduje przebarwienia, fotostarzenie, a nawet nowotwory skóry – ostrzega dr Aldona UzarowiczSolaria to jednak nie tylko samo zło. Mają też zalety. – Naświetlania w solarium są pomocne m.in. w walce z sezonową depresją, zaburzeniami snu, zaburzeniami zdrowotnymi spowodowanymi pracą zmianową oraz szybką zmianą stref czasowych podczas dłuższych podróży. Poza tym warto z nich korzystać zimową porą, gdy chcemy zwiększyć naturalną odporność organizmu, zmniejszyć napięcie związane ze stresem dnia codziennego lub zwyczajnie poprawić sobie nastrój – mówi Małgorzata Lewandowska, kosmetolog.
Osoby, które nie lubią, nie mogą lub nie chcą chodzić do solarium, mogą wybrać inny sposób poprawy kolorytu skóry – samoopalacze lub kremy brązujące.