Bei Jing Huan Ying Ni to znaczy: Witamy w Pekinie. Fuwa według starej chińskiej tradycji to symboliczne, zapisane w znakach, przekazanie dobrych życzeń.
Pięć maskotek przypomina małe rozbawione dzieci, ale każda kryje głębsze znaczenia odwołujące się do kultury chińskiej i symboliki olimpijskiej. Ich liczba i kolory (niebieski, czarny, czerwony, żółty, zielony) nawiązują do kółek olimpijskich.
Każda z postaci ma oryginalne nakrycie głowy z ornamentami zaczerpniętymi z folkloru, sztuki i zdobnictwa chińskiego. Symbolami wody, lasu, ognia, ziemi i nieba. Centralną postacią w kolorze płomiennej czerwieni jest Huanhuan – dziecko żywiołu ognia, znak ognia olimpijskiego. Ma wzmacniać sportowego ducha w myśl zasady bliskiej również ideologii komunizmu: szybciej, wyżej, mocniej.
Każda Fuwa nosi własne dwusylabowe imię. Beibei to ryba, oznacza dobrobyt i powodzenie.
Jingjing to panda, która uosabia pojednanie człowieka z naturą i przekazuje życzenia szczęścia. Kwiaty lotosu wieńczące jej głowę odwołują się do malarstwa na porcelanie dynastii Song z X–XIII w. Yingying to antylopa tybetańska. Reprezentuje nie tylko szybkość i zwinność, lecz także harmonię ciała i natury. Jej przesłanie to zdrowie i siła. Ornamenty maskotki pochodzą z etnicznej sztuki zachodnich Chin, gdzie te antylopy żyją.