Powieść otrzymała zarówno nagrodę Dużego Donga, przyznawaną przez eksperckie jury, jak i Małego Donga, przyznawaną przez jury złożone z dzieci.
„Złodziejka książek” to międzynarodowy bestseller. 500-stronicowa historia opowiada o dziewięcioletniej Liesel Meminger. Jej dzieje zaczynają się i kończą tragicznie. Dziewczynka traci rodziców i przybywa do miasteczka opodal Monachium, gdzie przyjmuje ją rodzina zastępcza. Znajduje tu przyjaciół. Niemcy są jednak u progu wojny, pod koniec której mała traci wszystkich bliskich. To nie powieść historyczna, ale świetna fikcja literacka osadzona w znanych nam historycznych realiach, przez co dobitniej i wiarygodniej opowiada zarówno o brutalności, jak i pięknie człowieczeństwa w ekstremalnych warunkach. Choć narratorem jest tu Śmierć, nie brak w powieści towarzyszących ludziom humoru, optymizmu, nadziei, pogody ducha.
Jury Polskiej Sekcji IBBY główną nagrodę dla „Złodziejki książek” umotywowało: „jest książką o wybitnych walorach artystycznych, niezwykle ważną w edukacji historycznej młodego czytelnika oraz w kształtowaniu jego wrażliwości na los drugiego człowieka, do tego udostępnioną w znakomitym przekładzie Hanny Baltyn”.
W konkursie wyróżniono jeszcze cztery wydawnictwa i ich książki: „Pelikan: opowieść z miasta” Leeny Krohn, w tłumaczeniu Iwony Kosmowskiej, z ilustracjami Manuela Blasqueza (przypowieść o trudnej przyjaźni i potrzebie akceptacji, wyd. Dwie Siostry), „Bajki dla Idy” Mikołaja Łozińskiego, w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny (wyd. Znak), „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” i „Jak tata pokazał mi wszechświat” Ulfa Starka, w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej i z ilustracjami Evy Ericsson i Anny Höglund (piękne, ciepłe, pełne subtelnego humoru opowieści o oswajaniu świata i jego przemijaniu; wyd. Zakamarki), „Kanapka i innych wierszy kapka” Agnieszki Frączek (zabawny wybór wierszy o wieloznaczności wyrazów w mistrzowskim opracowaniu graficznym Bohdana Butenki, wyd. Literatura). Dzieci i młodzież zaś z wydanych w ubiegłym roku książek wyróżniły m.in. „Prezesa i kreskę” Łukasza Orbitowskiego (Powergraph), „Gdzie jest tort?” The Tjong-Khinga (wyd. ENEDUERABE), serię „Basia” Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak (Lektorklett) oraz „Franka, Helę, Bobasa i konia trojańskiego” Elizy Piotrowskiej (Wilga).
[i]Markus Zusak; złodziejka książek; Przeł. Hanna Baltyn Nasza Księgarnia 2008[/i]