Jest on odpowiedzialny za wiele funkcji naszego organizmu, a jego niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji - zawału serca, czy nowotworów. Warto zatem zadbać o to, aby nasz organizm miał magnezu pod dostatkiem.
[srodtytul]Na co działa magnez?[/srodtytul]
Magnez to pierwiastek, który przede wszystkim wpływa na nasz układ nerwowy i usprawnia pracę mózgu. Bierze też udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów – to on warunkuje dostawę energii do poszczególnych komórek, zmniejsza ich pobudliwość, zatem ma działanie uspakajające. Poprawia pamięć i myślenie. Wpływa także na nasz układ krążenia – jego niedobór powoduje obkurczanie się ścian naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wzrost ciśnienia krwi.
Dodatkowo magnez w połączeniu z wapniem i witaminą D buduje nasz układ kostny i zapobiega osteoporozie. Reguluje działanie naszego układu trawiennego, oddechowego i tarczycy. Łagodzi dolegliwości związane z menstruacją. Jego niedobór może zatem wpływać na funkcjonowanie poszczególnych układów. Poza tym może powodować wypadanie włosów, łamliwość paznokci, próchnicę zębów czy biegunki.
[srodtytul]Jak dbać o odpowiedni poziom magnezu?[/srodtytul]