Przyciągnij do siebie magnez

Brak energii, rozdrażnienie, drżenie mięśni, powiek czy ust to zazwyczaj oznaka braku jednego z pierwiastków – magnezu

Publikacja: 14.12.2010 06:00

Przyciągnij do siebie magnez

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Kuba Krzsysiak Kub Kuba Krzysiak

Red

Jest on odpowiedzialny za wiele funkcji naszego organizmu, a jego niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji - zawału serca, czy nowotworów. Warto zatem zadbać o to, aby nasz organizm miał magnezu pod dostatkiem.

[srodtytul]Na co działa magnez?[/srodtytul]

Magnez to pierwiastek, który przede wszystkim wpływa na nasz układ nerwowy i usprawnia pracę mózgu. Bierze też udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów – to on warunkuje dostawę energii do poszczególnych komórek, zmniejsza ich pobudliwość, zatem ma działanie uspakajające. Poprawia pamięć i myślenie. Wpływa także na nasz układ krążenia – jego niedobór powoduje obkurczanie się ścian naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wzrost ciśnienia krwi.

Dodatkowo magnez w połączeniu z wapniem i witaminą D buduje nasz układ kostny i zapobiega osteoporozie. Reguluje działanie naszego układu trawiennego, oddechowego i tarczycy. Łagodzi dolegliwości związane z menstruacją. Jego niedobór może zatem wpływać na funkcjonowanie poszczególnych układów. Poza tym może powodować wypadanie włosów, łamliwość paznokci, próchnicę zębów czy biegunki.

[srodtytul]Jak dbać o odpowiedni poziom magnezu?[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Największym wrogiem magnezu w organizmie jest stres. Organizm zużywa bardzo dużo tego pierwiastka, aby koić nasze nerwy. Magnez, niezbędny w procesie transportowania energii, zużywany jest przy podwyższonej aktywności fizycznej i intelektualnej. Nasz mózg jest wyjątkowo wrażliwy na niedobory energii. Dlatego obecnie – w dobie szybkich zmian i wielu obowiązków - człowiek potrzebuje dostarczać go sobie dużo więcej niż poprzednie pokolenia.

Zalecana dzienna dawka dla kobiet to 300 mg (ciężarne – 350 mg), a dla mężczyzn 370. Magnez można uzupełniać suplementami diety. Należy jednak pamiętać o tym, że jest wiele produktów, które zawierają go dużo, a są o wiele smaczniejsze od syntetycznej pigułki.

Magnezu możemy szukać w produktach zbożowych, warzywach strączkowych i owocach morza. Najwięcej znajdziemy go w gorzkim kakao i czekoladzie, kaszy gryczanej, białej fasoli, orzechach laskowych, płatkach owsianych, ciecierzycy, grochu, szpinaku i rybach takich jak makrela czy dorsz.

Nasz organizm najlepiej przyswaja magnez w kwaśnym środowisku oraz razem z białkiem zwierzęcym, dlatego jeśli jemy kaszę - to tylko z gulaszem. Gotowanie owoców i warzyw powoduje utratę mikro i makroelementów - w przypadku magnezu rzędu 30-75 procent, dlatego te warzywa i owoce, które można, warto jeść na surowo.

Wchłanianie magnezu utrudnia środowisko zasadowe np. soki owocowe, alkohol i nasycone kwasy tłuszczowe, zatem uważnie komponujmy zestawy obiadowe na naszych talerzach, bowiem bez odpowiedniej ilości magnezu, posiłki trudno będzie nam jeść ze spokojem.

Jest on odpowiedzialny za wiele funkcji naszego organizmu, a jego niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji - zawału serca, czy nowotworów. Warto zatem zadbać o to, aby nasz organizm miał magnezu pod dostatkiem.

[srodtytul]Na co działa magnez?[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Kultura
Polka wygrała Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Plakat ma być skuteczny
Kultura
Kendrick Lamar i 50 Cent na PGE Narodowym. Czy przeniosą rapową wojnę do Polski?
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama