Jeszcze starsze są pastorałki, których posłuchamy we wtorkowym koncercie w Pruszkowie. Takie okazje zdarzają się tylko w ten szczególny czas w roku. Nie można ich więc przegapić.
Do ruchomej szopki trzeba poczekać w długiej kolejce. Ale warto, bo widok to niezwykły, kiedy postaci z Pisma Świętego oraz bohaterowie historii Kościoła i Polski przesuwają się przed oczami widzów. Barwna konstrukcja co roku uzupełniana jest o nowe elementy symbolizujące aktualne wydarzenia z życia Kościoła i kraju. W tegorocznej szopce pojawi się postać ks. Jerzego Popiełuszki w związku z jego beatyfikacją oraz symbol przypominający katastrofę smoleńską.
Uroczysty nastrój Bożego Narodzenia podtrzyma też wtorkowa wyprawa do podwarszawskiego Pruszkowa. W tutejszym Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego posłuchamy starodawnych kolęd i pastorałek wyszukanych w zbiorach Oskara Kolberga i w archiwalnych źródłach lub podsłuchanych na wsiach i zapamiętanych przez artystów Kaję i Janusza Prusinowskich (autorów kołysanek do wierszy Joanny Papuzińskiej wydanych na płycie „Kołysała mama smoka”) oraz mistrzów muzyki tradycyjnej – śpiewaczkę Agatę Harz i muzykującego etnografa Remigiusza Mazura-Hanaja.
Zaśpiewają je przy akompaniamencie liry korbowej, skrzypiec, cymbałów i bębnów.
[ramka][b]Ruchoma szopka, kościół oo. Kapucynów[/b], ul. Miodowa 13, Warszawa, wstęp wolny, prezentacja od soboty (25.12) do 2.02.2011, pon.-sob., godz. 10 -18, niedziele, godz. 12-18; Koncert: Starodawne kolędy i pastorałki, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Pruszków, pl. Jana Pawła II 2, bilety: 15 zł, rezerwacje: tel. 22 758 72 66, wtorek (28.12), godz. 19 [/ramka]