Na świecie jest około 285 mln osób z cukrzycą. W ciągu 15 lat (od 1985 do 2000 r.) pięciokrotnie wzrosła liczba pacjentów. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2025 r. liczba chorych na cukrzycę wzrośnie do ok. 300 mln, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna obliczyła, że będzie ich nawet o ponad 100 mln więcej. Zagrożeni są przede wszystkim mieszkańcy krajów rozwijających się. Powodem takiego stanu jest styl życia: mało ruchu, spożywanie wysokokalorycznych posiłków oraz zapominanie o badaniach profilaktycznych. – Cukrzyca i jej powikłania należą do pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Umiera z tego powodu więcej osób niż na AIDS. Pacjenci, którzy dowiadują się o chorobie, często tracą nadzieję na normalne życie, a cukrzyca wcale nie pozbawia ich takiej szansy – mówi dr hab. med. Leszek Czupryniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Rady Naukowej Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą.
Do najczęstszych powikłań cukrzycy należą: utrata wzroku, niedokrwienie kończyn dolnych (i w konsekwencji amputacja stóp), zawał serca, choroba wieńcowa, niewydolność nerek, czasem impotencja.
Z raportu „Społeczny obraz cukrzycy", przygotowanego przez TNS OBOP w listopadzie 2010 r. na zlecenie Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą, wynika, że Polacy bardzo mało wiedzą o chorobie i sposobach jej zapobiegania. A to prowadzi do tak częstego jej występowania i braku kontroli nad nią, gdy się pojawi. Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania stężenia glukozy we krwi, a tylko 26 proc. ankietowanych zadeklarowało, że robi to co roku. Z kolei jedna trzecia osób biorących udział w badaniu uważa, że cukrzycy nie da się zapobiec. Aż 35 proc. nie potrafiło wskazać ani jednego skutku choroby. – A przecież sami na nią pracujemy, prowadząc siedzący tryb życia i niezdrowo jedząc – mówi specjalista.
Cukrzyca może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Z badań wynika, że ponad połowa z nas jest przekonana, iż zachorować mogą wyłącznie osoby otyłe i z nadwagą,38 proc. wskazało, że winne są geny, a co czwarta osoba uważa, że na zachorowanie może mieć wpływ jedzenie słodkich potraw i picie słodkich napojów.
23 proc. odpowiedziało, że chorobie winne jest jedzenie tłustych potraw, 20 proc. sądzi, że cukrzycy może służyć mało aktywny tryb życia, podwyższone ciśnienie krwi (16 proc.) lub stres (12 proc.). Co 20. osoba jest zdania, że cukrzycą można się zarazić. Co trzeci Polak nie jest świadomy, jakie konsekwencje może nieść nieleczona choroba. Wielu badanych uważa, że cukrzyca jest niezależna od człowieka i nie sposób jej zapobiec.