Reklama
Rozwiń

Wiosenna reaktywacja

Wiosenna pobudka jest dla homo sapiens o wiele trudniejsza niż dla niedźwiedzi. Oto kilka rad, jak przetrwać do lata

Publikacja: 23.03.2012 21:50

Wiosenna reaktywacja

Foto: AFP

Tekst z tygodnika Uważam Rze

Na wiosnę świat rozpoczyna nowe życie. Niestety z człowiekiem sprawa nie zawsze jest taka prosta jak w wierszu Juliana Tuwima:

Jeszcze w polu tyle śniegu,


Jeszcze strumyk lodem ścięty,


A pierwiosnek już na brzegu


Wyrósł śliczny, uśmiechnięty.

Z okresu zimowego ludzie zamieszkujący naszą strefę klimatyczną wychodzą zazwyczaj mniej uśmiechnięci, a bardziej zaokrągleni. Niskie temperatury powodują, że organizm domaga się w tym okresie większej ilości kalorycznego pożywienia, które ma za zadanie ogrzać ciało. A ponieważ wszystkiego nie spalamy, gdyż w mieszkaniach centralne ogrzewanie zazwyczaj działa bez zarzutu, w dodatku mało się zimą ruszamy, więc kilka kilogramów łapiemy równie szybko jak wiosenny katar. Brak wystarczającej ilości słońca powoduje, że zapadamy w coś w rodzaju letargu. Czapki, futra, rękawiczki, kalesony, ciepłe gatki, które chronią nas przed chłodem, zakrywają także mankamenty figury. Zrzucone z pierwszymi promykami słońca, odkrywają nasze ciała, które oczywiście odbiegają wzorem od idealnych wymiarów. Przemęczenie łatwo przekształca się w chandrę, która może być jeszcze groźniejsza od jesiennej depresji. Ale wiemy, jak skutecznie z tym walczyć. Oto nasze dobre rady:

Dieta

Wszyscy mamy po dziurki w nosie słuchania, oglądania, a zwłaszcza przymusu stosowania diety Dukana, diety 1000 kalorii, diety kapuścianej, South Beach lub głodówki w czasach, kiedy codziennie z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami chipsów, batonów, pizzy, coli, piwa alkoholowego lub bez. Jakże szczęśliwe było życie człowieka pierwotnego, na którego nie spadał grad informacji na temat tego, co trzeba, a czego nie można jeść, tylko po prostu jadł to, co upolował lub uzbierał.

Rada 1:

Zamiast polować na promocje w supermarketach, które najczęściej dotyczą żywności niezdrowej, czyli tzw. junk food, zapolujmy na zdrowe jedzenie. Czytaj etykietki na produktach, które kupujesz, i odszyfrowuj wszystkie E, za którymi kryją się konserwanty i ulepszacze. Jak Sherlock Holmes połączony z porucznikiem Borewiczem z kultowego serialu 07 szukaj, ile procent mięsa jest w kiełbasie, ile cukru w napoju podobno niskosłodzonym, ile sera w produkcie seropodobnym, który należy jeść ze względu na zawartość wapnia. Detektywistyczne zainteresowania żywieniowe wyjdą ci na zdrowie.

Rada 2:

Kup sobie liczydła. I zacznij liczyć. Kalorie.

Rada 3:

Pij. Raczej wodę niż alkohol.

Rada 4:

Jeśli jeszcze nie wiesz, że piramida żywieniowa nie ma nic wspólnego z piramidą Cheopsa, czas najwyższy, abyś braki wiedzy dotyczące zasad żywieniowych nadrobił.

Forma

Godziny w czasie zimowych długich nocy spędzone przed telewizorem i komputerem na podgryzaniu oraz popijaniu spowodowały, że kaloryferki na brzuchu zamieniły się w oponki, a talia osy w niedźwiedzie sadełko. A kondycja fizyczna to nie tylko lepszy wygląd, ale także zdrowie i samopoczucie.

Rada 1:

Zamiast rzucać się od razu na godzinny, wyczerpujący bieg, po którym karetka zawiezie cię na sygnale na oddział intensywnej terapii, lub przepadając na kilka godzin w siłowni, po której nie będziesz mógł następnego dnia wstać z łóżka z powodu zakwasów, zacznij od 30 minut szybkiego marszu. Ale codziennie! Potem pomału zwiększaj wysiłek.

Rada 2:

W powrocie do dobrej formy liczy się systematyczność!

Rada 3:

Zamiast używać windy, chodź po schodach.

Rada 4:

Zamiast wszędzie przemieszczać się samochodem lub transportem miejskim, przesiądź się na rower. Będzie zdrowiej i bardziej ekologicznie.

Wygląd

Na wiosnę wraz ze zmianami w przyrodzie najłatwiej przekonać się do nowego wyglądu.  Kiedy wiemy, że dobrze wyglądamy, poprawia się nam humor. Nie tylko na wiosnę.

Rada 1:

Czerń na wiosnę jest nie tylko niemodna, ale po prostu nietwarzowa.

Rada 2:

Nie musisz wydawać majątku na marki i metki, gdyż nawet najwięksi dyktatorzy mody twierdzą otwarcie, że można się ubrać modnie, bez zaciągania długów na karcie kredytowej.

Rada 3:

Zainteresuj się tym, jaką masz sylwetkę, i dobierz do niej odpowiedni ubiór, a także kolory odpowiednie do swojej karnacji.

Rada 4:

Pójście do kosmetyczki na wiosenny zabieg oczyszczania połączony z maseczką odżywczą przystoi każdemu mężczyźnie, podobnie jak kobiecie.

Samopoczucie

Psychologowie używają na smutki związane z tą porą roku specjalnego terminu – depresja wiosenna. Całe szczęście ogólne zmęczenie, nadmierna senność i apatia są tylko przejściowe. Mijają, kiedy nasz organizm dostosuje się do zmiany warunków klimatycznych.

Rada 1:

To, co jesz, ma wpływ na to, jak się czujesz.

Choć to właśnie na wiosnę rozlegają się głosy, że czas najwyższy, aby rozpocząć dietę, jest to najgorszy czas w roku na tego typu eksperymenty żywieniowe. Po zimie jesteśmy przemęczeni i potrzebujemy dodatkowego zastrzyku zdrowego pożywienia, aby nie wpaść w depresję wiosenną.

Rada 2:

To, jak wyglądasz, ma wpływ na to, jak się czujesz.

Nie staraj się za wszelką cenę poprawić w ciągu krótkiego czasu swojego wyglądu, bo to proces długotrwały. Nie rzucaj się także na wiosenne słońce bez opamiętania, gdyż skóra jest do niego nieprzyzwyczajona.

Miłość

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski z Kabaretu Starszych Panów śpiewali: „Już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj". W tym zaczarowanym przez kalendarz miesiącu wszyscy powinni się zakochać, aby poprawić sobie humor, lepiej się poczuć, poprawić sprawność fizyczną i schudnąć kilka kilo!

Rada 1:

Pokochaj samego siebie.

Rada 2:

Kiedy już dobrze poczujesz się we własnym towarzystwie, inni polubią ciebie nie tyko na wiosnę.

Tekst z tygodnika Uważam Rze, maj 2011

Tekst z tygodnika Uważam Rze

Na wiosnę świat rozpoczyna nowe życie. Niestety z człowiekiem sprawa nie zawsze jest taka prosta jak w wierszu Juliana Tuwima:

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta