Informacje o śmierci artystki podano na oficjalnym facebookowym profilu Tercetu Egzotycznego. - Szanowni Państwo, z ogromnym bólem zawiadamiamy, że rano 1 maja po walce z ciężką chorobą zmarła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska – ikona polskiej sceny muzycznej, liderka Tercetu Egzotycznego" – napisano.

Gwiazda przez dwa lata walczyła z rakiem trzustki. Za pomocą radioterapii udało jej się w ubiegłym roku zwalczyć komórki nowotworowe. Z powodu wieku i wszczepionego rozrusznika serca nie mogła być operowana.

Na początku tego roku miała koncertować. Jednak odwołała koncerty. - Odwołuję koncerty jak Rolling Stonesi, oni to zrobili i ja też – żartowała wokalistka w jednym z wywiadów. - Lekarze mi powiedzieli, żeby jeszcze dać szansę organizmowi i go ciągle wzmacniać i dużo odpoczywać tak gdzieś jeszcze przez dwa miesiące - tłumaczyła.

Zespół Tercet Egzotyczny,którego była wokalistką był jednym z najdłużej działającym w Polsce. Powstał w 1963 we Wrocławiu z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Śpiewała w nim żona założyciela -Izabela, a drugim gitarzystą został Mieczysław Metelski, którego po trzech latach zastąpił Zbigniew Adamkiewicz.

Autorem muzyki do większości piosenek był sam Zbigniew Dziewiątkowski, zaś słowa pisali najlepsi polscy tekściarze. Zespół wyróżniał się charakterystycznym wizerunkiem. Muzycy zakładali meksykańskie stroje i sombrera.

W 1966 roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany "Tercet Egzotyczny", na którym znalazły się zarówno hiszpańskie klasyki, jak i polskie utwory. Wśród nich pojawiła się piosenka Pamelo, żegnaj- jeden z największych przebojów zespołu.

Przez kilkadziesiąt lat działalności Tercet Egzotyczny koncertował na całym świecie, odwiedzając wiele razy Stany Zjednoczone, Holandię, Niemcy, Szwecję, Danię czy Grecję.

Mimo licznych fanów w rodzimym kraju, grupa przez cały ten czas była ignorowana przez polskie media. Dopiero w 1992 roku zaproszono Tercet Egzotyczny po raz pierwszy na festiwal w Sopocie, a entuzjastyczne przyjęcie publiczności spowodowało zmianę nastawienia polskich mediów do twórczości zespołu.

W lipcu 1999 na antenie TVP2 wyemitowano program Egzotyczne lato z Tercetem. Osiągnął on wysoką oglądalność i na prośbę widzów był powtarzany kilkanaście razy.

W 2001 roku zmarł Zbigniew Adamkiewicz, pół roku później – 14 stycznia 2002 – Zbigniew Dziewiątkowski. Mimo trudnej sytuacji Izabela Skrybant nie rozwiązała zespołu i do współpracy zaprosiła dwóch nowych muzyków – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała.

Mimo śmierci założyciela grupa po krótkiej przerwie ponownie wyruszyła w trasę koncertową, odwiedzając m.in. USA i Wielką Brytanię. W 2002 roku, w uznaniu zasług fonograficznych, wytwórnia Polskie Nagrania wręczyła Tercetowi specjalne wyróżnienie w postaci „Diamentowej płyty".

W 2006 roku, z okazji 40-lecia zespołu ukazała się składanka z największymi przebojami w nowych wersjach, trzy lata później ukazała się płyta zespołu pt. Noc w Ekwadorze, natomiast w 2011 zespół wydał kolejny album pt. Pijmy za miłość.

W 2011 r. zespół nagrał nowe piosenki, które ukazały się w albumie "Pijmy za miłość". Na płycie znalazły się premierowe utwory, wykonane przez Izabellę oraz duety Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej i Katarzyny Dziewiątkowskiej.

Izabella Skrybant-Dziewiątkowska była ikoną polskiej popkultury, której charyzma, głos, energia oraz charakterystyczny sposób interpretacji muzycznej przyciągały rzesze fanów na liczne koncerty zespołu. Wraz z jej śmiercią kończy się pewna epoka w polskiej kulturze.