Reklama
Rozwiń

Gala Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się V Gala Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Publikacja: 09.05.2019 23:00

Gala Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Foto: materiały prasowe

W czasie uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” trafiła m.in. do Łukasza Wędy, prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, organizatora społecznej opieki nad cmentarzem tatarskim w Studziance, a także do grupy przedsiębiorców wspierających rewitalizację kolegiaty Świętego Wawrzyńca w Żółkwi.

Medalem „Pro Bono Poloniae” uhonorowany został Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Premierowo pokazane zostały dwa filmy dokumentalne zrealizowane przez Artura Jaworskiego: „Kolegiatę Świętego Wawrzyńca w Żółkwi” oraz „Żydów w Legionach Polskich”.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego została powołana w 2012 roku dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą. W ubiegłym roku prowadziła działania w Polsce, na Ukrainie i we Francji. Prace konserwatorskie Fundacji realizowane były w siedmiu kościołach na Ukrainie, a także na pięciu cmentarzach - na Ukrainie, we Francji, w Warszawie i w Studziance. Dzięki tym działaniom konserwacji poddano około 150 zabytkowych nagrobków w tym m.in. 23 nagrobki na cmentarzu żydowskim w Warszawie, 90 nagrobków na cmentarzu tatarskim w Studziance, 4 nagrobki profesorów Liceum Krzemienieckiego na cmentarzu bazyliańskim w Krzemieńcu oraz zespół nagrobków — kwaterę powstańców listopadowych tzw. „Żelaznej Kompanii” na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Na tym cmentarzu przeprowadzony też został kolejny etap inwentaryzacji nagrobków.

Także we Lwowie ukończono pierwszy etap restauracji jednej z najstarszych tamtejszych rzeźb - kapliczki rodziny Sykstów usytuowanej w przestrzeni miejskiej.

Na cmentarzu żydowskim w Warszawie uporządkowano około 80 procent terenu cmentarza (około 25 hektarów). Podjęto też, przerwaną przez wybuch II wojny światowej, budowę Mauzoleum Żydów Bojowników o Niepodległość Polski – finalny efekt będzie można oglądać jeszcze w tym roku.

Więcej informacji o działaniach Fundacji na stronie www.dziedzictwo.org

 

Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta
Kultura
Krakowska wystawa daje niepowtarzalną szansę poznania sztuki rumuńskiej
Kultura
Nie żyje Ewa Dałkowska. Aktorka miała 78 lat
Kultura
„Rytuał”, czyli tajemnica Karkonoszy. Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem