To już trzecia edycja cyklu turniejów ligowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich, w których uczestniczą współcześni rycerze i rycerki.
Walki rycerskie to widowiskowa sportowa dyscyplina, która staje się coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce i innych krajach Europy, czerpiących inspiracje ze średniowiecznej tradycji. Zyskują coraz więcej miłośników także w Nowej Zelandii, USA i Japonii. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata uczestniczyli przedstawiciele 25 krajów
Zawodnicy ścierają się w historycznych zbrojach i walczą bronią wzorowaną na tej sprzed kilkuset lat. Bojowe okrzyki, szczęk mieczy i tasaków podnoszą emocje. Rycerze rywalizują ze sobą w kilku konkurencjach, więc podczas zawodów będzie można zobaczyć techniczne pojedynki 1vs1 mężczyzn i kobiet, grupowe walki 16vs16 i najbardziej efektowne starcia 5vs5. Rycerze walczą mieczem długim, bronią drzewcową i mieczem z tarczą. Kobiety – zawodniczki po raz pierwszy w tym roku wystąpią też Mistrzostwach Świata w walce o medale.
Współcześni rycerze uprawiający tę sportową dyscyplinę muszą przygotowywać się nie tylko technicznie (walka bronią białą, drzewcową lub obuchową w zależności od specjalizacji), ale także pracować nad siłą, kondycją i wytrzymałością.
Choć sport ten sprawia wrażenie niebezpiecznego, to w statystykach jest bardziej bezpieczny od np. kolarstwa górskiego. Potężne ciosy zadawane ciężką bronią i wyprowadzane pełną siłą nie powodują obrażeń, ponieważ broń jest zatępiona, a stalowe zbroje muszą spełniać wiele parametrów, aby zostały dopuszczone przez sędziów do pełnokontaktowej walki. Do tegorocznej edycję Finału Polskiej Ligi Walk Rycerskich dołączą również zaprzyjaźnione drużyny z Czech, Niemiec, Białorusi i Finlandii. Można więc porównać poziom umiejętności polskich rycerzy na tle przedstawicieli z innych krajów.