Nie trzeba więc jechać do Holandii i podziwiać te piękne kwiaty na przykład w słynnym ogrodzie Keukenhof, który rozkwita wiosną wielobarwnymi łanami. Zresztą choć tulipany kojarzą się powszechnie z Holandią , to kraj ten nie jest ich ojczyzną. Dzikie gatunki tulipanów najbujniej rosną w Azji Środkowej Do Europy i Holandii tulipany zostały przywiezione w drugiej połowie XVI wieku z Turcji. Nazwa tych kwiatów wzięła się z błędnego skojarzenia z turbanem.
Z sułtańskiego dworu sprowadził tulipany austriacki ambasador Augierius Gihslain de Busbecq, a ich uprawą zajął się botanik Carolusl Clusius (Charles de l'Écluse). W pierwszej połowie XVII wieku w Niderlandach wydano już ponad trzydzieści pięknie ilustrowanych książek o tulipanach.
Choć w tamtych czasach cebulka tulipana kosztowała majątek. Szczyt tulipanowej gorączki (kwiaty uchodziły za symbol luksusu) ogarnęły Niderlandy właśnie w XVII wieku. W 1637 roku tulipan Semper Augustus został sprzedany za astronomiczną sumę 13 tysięcy guldenów. Za jedną cebulkę zapłacono dwoma wozami pszenicy, czterema wołami, ośmioma prosiętami, tuzinem owiec i dwiema beczkami wina. Niestety wkrótce nastąpił krach giełdowy i wielu tulipanowych przedsiębiorców i kolekcjonerów zostało bankrutami.
Dziś to najpopularniejsze kwiaty, które cieszą oczy wszystkich .
Organizatorami wystawy w Wilanowie jest Muzeum Pałacu Króla Jana III i Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych w Skierniewicach. Aranżacja florystyczna prezentacji jest dziełem Magdaleny Biruli-Białynickiej, Moniki Bębenek, uczniów szkoły florystycznej „Kwitnące Horyzonty" w Opolu oraz Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek z firmy Green Sense z Warszawy. Honorowym patronatem wystawę objęła pani Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.