Sondaż: Kto chce elektrowni atomowej w Polsce

Czy Polacy są zwolennikami budowy elektrowni atomowej w Polsce? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Publikacja: 10.07.2018 16:00

Sondaż: Kto chce elektrowni atomowej w Polsce

Foto: Adobe Stock

„Zaraz po zamknięciu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Żarnowcu w 1989 roku uznano, że trzeba będzie wrócić do tej idei. Następnie od 2005 roku temat był podejmowany przez wszystkie kolejne rządy. Co kilka lat energetyka jądrowa pojawiała się także w oficjalnych strategiach energetycznych Polski. Miała być jednym z podstawowych elementów uzupełniających krajową sieć energetyczną. I jeśli dziś poważnie myślimy o ograniczeniu energetyki opartej na węglu kamiennym i brunatnym, to musimy pamiętać, że nie uda nam się tego zrobić bez energetyki jądrowej” – ocenia prof. Jerzy Niewodniczański, były prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Ponad 40 proc. ankietowanych jest przeciwna budowaniu elektrowni atomowej w Polsce. Częściej niż co trzeci badany jest zwolennikiem tego pomysłu. Zdania w tej sprawie nie ma co piąty respondent.

- Częściej przeciwne są kobiety (52 proc.), osoby powyżej 50 lat (46 proc.) oraz badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (53 proc.). Tego zdania są też częściej ankietowani o dochodzie poniżej 1000 zł (52 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (54 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- To kolejne badanie, które pokazuje brak społecznej akceptacji dla budowy elektrowni atomowej w Polsce. To zupełnie nieopłacalne przedsięwzięcie. Współcześnie mamy tańsze, przyjazne środowisku i ludziom alternatywy dla energetyki atomowej, które wiążą się z korzyściami dla polskiej gospodarki - morską energetykę wiatrową. W tej sytuacji politycy powinni przestać mydlić oczy opinii publicznej deklaracjami o budowie elektrowni atomowej i marnować pieniądze podatników na program atomowy, z którego nic nie wynika. Zamiast tego Polska powinna postawić na rozwój czystych, odnawialnych źródeł energii – komentuje w rozmowie z serwisem rp.pl Paweł Szypulski, koordynator kampanii Greenpeace ds. klimatu i energii.

Elektrownia umieszczona na barce ma zaopatrywać w prąd odległe regiony Syberii. O podobnych projektach myślą nie tylko Rosjanie.

Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?