USA: Kongres chce wyjaśnień od Twittera w sprawie ataku

Szef Komisji Handlu w amerykańskim Senacie domaga się od pracowników Twittera, aby do 23 lipca poinformowali Kongres o naturze włamań na popularne konta na tej platformie społecznościowej, do których doszło w środę wieczorem.

Publikacja: 16.07.2020 22:04

USA: Kongres chce wyjaśnień od Twittera w sprawie ataku

Foto: Denys Prykhodov - stock.adobe.com

Atakujący opublikowali bitcoinowy scam na tysiącach kont, w tym na kontach Baracka Obamy, Joe Bidena, Billa Gatesa, Kanye Westa czy Jeffa Bezosa. Konto Elona Muska zostało zaatakowane nawet trzykrotnie. W ataku, który Twitter przerwał dopiero po ok. dwóch godzinach, ucierpiały też takie marki jak Uber czy Apple. Ostatnie z tych kont nigdy nie opublikowało żadnego tweeta, odkąd zostało założone w 2011 roku. Tym większą sensacją był nagły wpis, zachęcający do przelania wirtualnej waluty na wskazany przez przestępców portfel bitcoinowy.

Dowiedz się więcej: Bezprecedensowy atak hakerów na Twittera

- Nie da się przesadzić, mówiąc o tym, jak niepokojący jest ten incydent, zarówno pod względem jego skutków, jak i oczywistej klęski wewnętrznych mechanizmów kontrolnych Twittera - podkreślił senator Roger Wicker w liście do szefa Twittera Jacka Dorseya.

Bezprecedensowy atak hakerów na Twittera

Wicker zauważył, że atak miał na celu uzyskanie korzyści finansowej, ale te same metody mogą być wykorzystane do znacznie gorszych celów. - Nietrudno sobie wyobrazić przyszłe ataki, które będą wykorzystywane do szerzenia dezinformacji lub w inny sposób, do siania zamętu, za pośrednictwem popularnych kont, szczególnie za pośrednictwem kont światowych przywódców - stwierdził.

Twitter w wydanym oświadczeniu napisał, że uważa, iż ??doszło do „skoordynowanego ataku socjotechnicznego”. Aby odzyskać kontrolę nad platformą, portal zawiesił niektóre funkcje na kilka godzin. Włamanie oceniane jest jako najpoważniejsze w historii tego medium.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii