Prezes PKN Orlen przekazał w mediach społecznościowych, że wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w Polska Press. "Rozmawialiśmy o perspektywach rozwoju spółki oraz konsekwencjach prowadzonych w ostatnich latach zwolnień" - napisał na Twitterze, oceniając spotkanie jako "bardzo dobre".

Daniel Obajtek dodał, że większość pracowników od 2008 r. nie otrzymała podwyżek. "Szkoda, że te kwestie nie były przedmiotem analiz Rzecznika Praw Obywatelskich" - ocenił, odnosząc się do działań Adama Bodnara, który wnioskował o wstrzymanie przejęcia Polski Press przez PKN Orlen.

Bodnar wskazywał, że prezes UOKiK zgadzając się na zakup Polska Press przez PKN Orlen nie zbadał, czy efektem takiej koncentracji nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy. - Tymczasem UOKiK ma uwzględniać wszelkie okoliczności wpływające na chronione dobro konsumenta, a media kontrolowane przez Skarb Państwa, czyli faktycznie polityków, nie zapewniają obywatelom obiektywnych informacji - twierdził RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował - bezpośrednio do sądu - wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji (w tym zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press).

W poniedziałek 12 kwietnia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględniając wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich wstrzymał zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że postanowienie sądu jest "bezprzedmiotowe", a nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1 marca. Obajtek oświadczył, że postanowienie sądu nie ogranicza PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press.

Od 1 marca 2021 roku wyłącznym właścicielem Polska Press jest PKN Orlen. Tego samego dnia ówczesna prezes Dorota Stanek złożyła rezygnację z pełnionego stanowiska.  Do czasu ustanowienia zarządu spółki prezesem zarządu Polski Press będzie Marcin Dec. Od 1 kwietnia w zarządzie Polska Press zasiada także redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania.