Problem w tym, że Unia może storpedować plany wydobycia gazu łupkowego w Polsce (o debacie w UE na ten temat pisze również "Rz"). Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawia DGP - zablokowanie nowych metod wydobycia surowca we Francji przez lobby atomowe wspierane przez Gazprom, to zwiastun kłopotów, jakie może mieć nasz kraj. Bo ekologowie naciskają Brukselę, by taki zakaz obowiązywał w całej Europie. To uniemożliwiłoby uniezależnienie się energetyczne Polski od Rosji.

Oj, coś mi się wydaje, że nasi rodzimi ekolodzy w najbliższych miesiącach otworzą szeroko kurek. Z pieniędzmi ze Wschodu. Na ochronę pięknej polskiej przyrody. Trzeba im będzie patrzeć na ręce.

A jeśli już o patrzenie na ręce chodzi, wszystkie gazety piszą dziś o przyjętej wczoraj przez Senat ustawie o Systemie Informacji Oświatowej. Jeśli ktoś nie wie, to taki Wielki Brat - baza, w której będą gromadzone bardzo wrażliwe informacje na temat polskich uczniów. Podoba mi się komentarz Ewy Siedleckiej w Gazecie Wyborczej do tej sprawy. "Po co ministerstwu wiedza o tym, który konkretnie - z imienia i nazwiska - uczeń np. na warszawskim mokotowie ma ADHD? Jak nazywa się dziecko z Radzynia Podlaskiego z porażeniem mózgowym (...)? I spis nazwisk dzieci, które chcą się uczyć języka niemieckiego jako języka mniejszości?"

No właśnie, po co? Może po to, po co władze zbierają billingi dziennikarzy, po co rośnie liczba podsłuchów, a niektóre z nich wykorzystywane są w prywatnych procesach funkcjonariuszy ABW z obywatelami. Po co?

W Wyborczej też ciekawy sondaż. Wczoraj CBOS, dziś OBOP wskazują, że piłkarska ofensywa Donalda Tuska przyniosła mu wzrosty. 6 pkt proc. wg CBOS, 4 - OBOP. Kwiecień z okazji rocznicy katastrofy należał do PiS - więc partii Kaczyńskiego rosło. W maju inicjatywę przejęła Platforma - sondaże od razu to odnotują. Innymi słowy, nieważne co mówisz. Jeśli kamery są skierowane na ciebie, potrafisz przykuć uwagę, zyskujesz w sondażach.

Wyjątkiem tu jest PJN. Niezależnie czy krytykuje Tuska, czy Kaczyńskiego, spada im coraz bardziej. Ale nie będę się bardziej znęcał nad partią Joanny Kluzik Rostkowskiej, ponieważ na kilku stronach robi to dziś Fakt.