Protonmail to szwajcarski operator poczty elektronicznej oferujący jeden z najsilniejszych systemów  szyfrowania maili na świecie.

Mail od rosyjskich prowokatorów został wysłany właśnie z protonmaila, i mimo że w sposób oczywisty list przewodniczącego ONZ z takiego adresu nie mógł być wysłany, to przedstawicielstwo RP w Nowym Jorku dwukrotnie zapewniło o pozytywnym zweryfikowaniu prośby o rozmowę, zanim doszło do przekierowania połączenia na prezydencki telefon komórkowy Andrzeja Dudy.

Obecnie między MSZ a Kancelarią Prezydenta trwa przerzucanie się odpowiedzialnością za rozmowę, jaką prezydent Andrzej Duda odbył z rzekomym Antonio Guteresem, którym okazali się w rzeczywistości rosyjscy komicy. Przez ponad 10 minut rozmawiali z polskim prezydentem.  Autentyczność zamieszczonego w internecie nagrania potwierdziła Kancelaria Prezydenta.

Otoczenie prezydenta obarcza odpowiedzialnością ambasador RP w Nowym Jorku Joannę Wronecką, która, podobnie jak jej zastępcy, obecnie przebywa na urlopie.

Polscy dyplomaci z kolei natychmiast zaczęli obarczać winą ministra Krzysztofa Szczerskiego i domagać się jego dymisji.

Jak przyznają politycy partii rządzącej, z którymi rozmawialiśmy o całym tym incydencie, ta wewnętrzna rozgrywka między MSZ a Dużym Pałacem nie jest zupełnie przypadkowa. Już od dawna Szczerski przymierzany jest do objęcia funkcji szefa MSZ przy okazji najbliższej rekonstrukcji rządu. Nasi rozmówcy twierdzą, że przyklejenie Szczerskiemu winy za tą kompromitację może przekreślić jego polityczne aspiracje - pisze Onet.