KGHM to jeden z największych na świecie koncernów górniczo-hutniczych dostarczających miedź i metale towarzyszące. Na Dolnym Śląsku znajdują się kopalnie i huty odpowiadające za większość wyników produkcyjnych całej grupy – i tak pozostanie do czasu rozruchu dużych inwestycji zagranicznych. Dla lokalnej społeczności notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych koncern to jednak znacznie więcej.
– Moi rodzice zawsze powtarzają, że idą się leczyć do KGHM. W ten sposób Miedziowe Centrum Zdrowia funkcjonuje w świadomości wielu mieszkańców regionu, a to tylko jeden z przykładów postrzegania KGHM – mówił mi niedawno pracujący w Warszawie rodowity Dolnoślązak. Chodzi o należącą do grupy kapitałowej spółkę, której historia sięga lat 60. zeszłego wieku. Obecnie Miedziowe Centrum Zdrowia, znajdujące się tuż obok centrali KGHM w Lubinie, to największy w Polsce niepubliczny zakład opieki zdrowotnej.
Podobnie jak MCZ większość spółek zależnych KGHM powstało w wyniku wydzielenia struktur powołanych pierwotnie do obsługi kombinatu – w szczytowym momencie zatrudniającego 43 tys. osób.
Lubiński Pol-Miedź Trans zajmuje się przewozem pracowników KGHM oraz transportem – kołowym i kolejowym – materiałów i półproduktów związanych z produkcją miedzi. KGHM Zanam z siedzibą w Polkowicach należy do największych w kraju producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Jego wyroby sprzedawane są nie tylko do grupy KGHM. Lubińskie PeBeKa dba natomiast o rozbudowę infrastruktury kopalni koncernu – ale nie tylko, firma uczestniczyła m.in. w budowie tunelu warszawskiego metra, stawiała też biurowce i budynki mieszkalne. Także stadion Zagłębia Lubin to obiekt wykonany przez PeBeKa. Nie trzeba dodawać, że KGHM jest sponsorem tego grającego w ekstraklasie klubu piłkarskiego.
Z kolei na bazie infrastruktury wypoczynkowo-rehabilitacyjnej koncernu powstały notowane na GPW Interferie z centralą w Legnicy, a na bazie infrastruktury gastronomicznej – PHU Lubinpex. Lubińska Inova zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie elektrotechniki, automatyki i radiokomunikacji. W tym miejscu należy również wspomnieć Legnicki Park Technologiczny Letia.