Czytaj więcej:

Po pierwszych informacjach mediów na ten temat Amerykańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie chciała odnieść się do tych doniesień. Jednak według ABC News Biały Dom ma 18 lutego wydać oficjalny komunikat w tej sprawie.

Po południu polskiego czasu prezydent Barack Obama sam potwierdził doniesienia mediów. Na swoim koncie na Twitterze napisał, że planuje w marcu wizytę na Kubie. Ma się ona przyczynić do "poprawienia jakości życia Kubańczyków".

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku, w odpowiedzi na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. W grudniu 2014 roku prezydenci USA i Kuby, Barack Obama i Raul Castro, ogłosili historyczne ocieplenie relacji po ponad 50 latach zimnej wojny amerykańsko-kubańskiej.

Przywódcy obu krajów spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz w kwietniu ubiegłego roku w Panamie, na marginesie odbywającego się w tym kraju Szczytu Ameryk. Przed dwoma miesiącami prezydent Obama powiedział w jednym z wywiadów, że ma nadzieję odwiedzić Kubę w 2016 roku, ale tylko pod warunkiem, że "poczynione zostaną wystarczające postępy" w relacjach dwustronnych.

Ostatnim urzędującym prezydentem USA, który gościł na Kubie, był w 1928 roku John Calvin Coolidge.