Tak, założycielem i pierwszym właścicielem spółki TTS był Michael Schmidt, również właściciel firmy HanseYachts, jedna z najbarwniejszych i znanych osobistości w branży jachtowej w Europie. W 2007 roku z powodu wejścia na giełdę spółki HanseYachts firma TTS przed IPO została sprzedana do niemieckiej firmy i stała się częścią grupy notowanej na giełdzie. Firma nie prowadziła nigdy poważniejszej produkcji dla innych podmiotów niż HanseYachts.
Początkowo wasz zakład mieścił się w pobliskim Stargardzie. Co zdecydowało o przeniesieniu produkcji do Polski i wyborze akurat tego miasta?
Tu historia jest długa i pełna przypadków. Generalnie właściciel chciał rozpocząć produkcję w Polsce, ponieważ pracowało u niego w Greifswaldzie trzech pracowników z okolic Stargardu, którzy znali się na budowie łódek i chcieli wrócić do Polski. Szukano hali w Szczecinie, Stargardzie i Goleniowie, wtedy ciężko było o dobre lokalizacje na taką produkcję. Trafiono na halę koło Stargardu i tam zaczęto produkować. Przeprowadzka do Goleniowa była spowodowana rozwojem firmy – w Stargardzie wynajmowano dwie hale, które łącznie miały około 1500 mkw., w Goleniowie przenieśliśmy się do 3 tys. mkw., z których w ciągu półtorej roku zrobiło się 9 tys. mkw.
Jak wygląda podział obowiązków pomiędzy polską spółką a niemiecką?
W Goleniowie wykonujemy podstawowe elementy, z których składa się jacht, czyli kadłub, pokład, wkładkę denną, podsufitkę, oraz pozostałe elementy z tworzywa sztucznego, jak klapy, moduły toaletowe czy bakisty. Do kadłuba montowana jest wkładka denna, montowane są grodzie, wszystkie instalacje, czyli elektryczna, wodna, gazowa oraz brudna, moduły toaletowe oraz zbiorniki. Pokład również jest wyposażany w instalację elektryczną, a także montowana jest podsufitka, czyli element widoczny dla klienta od środka jachtu. Na pokładzie montujemy wszystkie elementy takelunku, kabestany, luki, szyny i knagi. Taki komplet jedzie do naszej siostrzanej fabryki w Greifswaldzie, gdzie montowane są meble oraz reszta wnętrza, kil, maszt, silnik i ster.
Jaka jest roczna produkcja?