Wrażliwość organizmu w pierwszych latach życia
W okresie życia płodowego narządy i układy dziecka dynamicznie się rozwijają, przygotowując się do podjęcia ważnych czynności życiowych poza organizmem mamy. W chwili przyjścia na świat wciąż jeszcze się kształtują pod względem budowy i czynności fizjologicznych. Pierwsze 1000 dni życia, czyli okres od poczęcia przez pierwsze lata życia, to czas, w którym rozwijają się układy i narządy oraz kształtują nawyki żywieniowe dziecka, a dostarczane mu składniki odżywcze wpływają na jego rozwój.
Procesy detoksykacyjne organizmu nie są jeszcze w pełni rozwinięte, szybkość wchłaniania substancji jest inna niż u osoby dorosłej, a działanie wątroby odpowiadającej m.in. za metabolizowanie związków szkodliwych, jest jeszcze niedoskonałe. Ponadto wyższe, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, spożycie żywności niż u osób dorosłych, szybki przebieg procesów metabolicznych oraz niedojrzałość nerek do sprawnego usuwania metabolitów z organizmu powodują, że niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na niekorzystne działanie szkodliwych substancji w organizmie.
Niebezpieczne substancje w żywności
Po okresie zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia wyłącznego karmienia piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia przychodzi czas na wprowadzanie do jadłospisu maluszka pokarmów uzupełniających. Choć mleko mamy wciąż jest podstawą jadłospisu, to warto zwrócić uwagę na jakość produktów uzupełniających dietę najmłodszych. Trudno mieć 100% pewności, że warzywa i owoce dostępne na sklepowych półkach są odpowiednie dla maluszka. Żywność ogólnodostępna może zawierać takie zanieczyszczenia jak np. pestycydy, mikotoksyny, metale w ilości przekraczającej dopuszczalne normy dla niemowląt i małych dzieci. Natomiast żywność produkowana z myślą o tej wrażliwej grupie konsumentów spełnia wyjątkowo rygorystyczne normy (np. w zakresie wymienionych wyżej zanieczyszczeń), które są gwarancją odpowiedniej jakości. Prawo europejskie oraz prawo polskie regulują normy w zakresie m.in. zanieczyszczeń żywności i są one znacznie bardziej surowe dla żywności dla niemowląt i małych dzieci w porównaniu z normami dla żywności ogólnodostępnej – i w przypadku np. pestycydów są nawet kilka tysięcy bardziej restrykcyjne.