Prezydent Hondurasu, Juan Orlando Hernandez poinformował, że 5 tysięcy szczepionek podarowanych przez Izrael zostanie wykorzystanych do szczepienia pracowników ochrony zdrowia. To pierwsze szczepionki na COVID-19, które dotarły do Hondurasu.

"To historyczny dzień nadziei na zdrowie dla mieszkańców Hondurasu. To moment długo wyczekiwany przez wszystkich. Dziękujemy narodowi Izraela i naszemu przyjacielowi, premierowi Beniaminowi Netanjahu, za darowiznę w postaci 5 tys. szczepionek" - napisał prezydent na Twitterze.

5 tysięcy dawek szczepionki z Izraela trafiło też do Gwatemali za co władzom Izraela podziękował prezydent Gwatemali, Alejandro Giammattei.

Kilka godzin po tym, jak szczepionki dotarły do Gwatemali i Hondurasu, ministerstwo obrony Izraela ogłosiło, że wstrzymuje realizację planu wysyłania szczepionek na COVID-19 innym państwom.

W środę Netanjahu ogłosił, że zdecydował wysłać nadwyżkę szczepionek sojusznikom Izraela. Izraelskie media poinformowały, że Tel Awiw chce wysyłać szczepionki krajom, z którymi ma bliskie więzi w ramach wdzięczności za wsparcie dyplomatyczne.

Gwatemala jest jednym z państw, które przeniosło ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, symbolicznie uznając Jerozolimę za stolicę Izraela. Honduras ma przenieść ambasadę do Jerozolimy w najbliższym czasie.