Podczas debaty w czasie spotkania Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie poseł PO Sławomir Nitras powiedział, że katolików należy "opiłować z pewnych przywilejów". Słowa te odbiły się szerokim echem, skrytykowali je m.in. posłowie opozycji, w tym były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który ocenił, że wypowiedź Nitrasa była "niedopuszczalna i niemądra".

Sławomir Nitras zadeklarował, że nie przeprosi za swe słowa. - Nie powiedziałem nic złego. Jeżeli komuś się nie podoba słowo "odpiłować" od przywilejów, to oczywiście mogę znaleźć substytut dla tego słowa - stwierdził w Polsat News.

Dowiedz się więcej:
„Opiłować katolików z pewnych przywilejów”. Sławomir Nitras: Nie mogę przeprosić

Pytany o wypowiedź Sławomira Nitrasa minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (PiS) ocenił w Polskim Radiu 24, że słowa posła PO "to jest jeden wielki skandal".

- W zasadzie można (je) umiejscowić w jednym szeregu ze zdaniami wypowiadanymi przez takich tuzów jak Julia Brystigerowa, ubeczka, pułkownik katująca polskich katolików po II wojnie światowej, jak towarzysz Radkiewicz, szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, czy towarzysz Gomułka - powiedział Przemysław Czarnek.

- Dokładnie takie same hasła, żeby katolicy nie podnosili głowy, że trzeba im ograniczyć przywileje tak jakby katolicy mieli jakieś przywileje - dodał.

Zaznaczył, że jako katolik nie czuje, by miał w Polsce jakieś przywileje.

- To jest skandaliczna, dyskryminująca wypowiedź - podkreślił minister edukacji i nauki, odnosząc się do słów Nitrasa o "opiłowywaniu".

- Oczekiwaliśmy na jakiekolwiek punkty programowe Platformy Obywatelskiej - mówił Czarnek. Nawiązując do panelu Campus Polska Przyszłości z udziałem polityków PO Sławomira Nitrasa i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego powiedział, że teraz "dwa pierwsze punkty programowe Platformy" są znane. Według szefa resortu edukacji i nauki, te punkty to "dechrystianizacja Polski i dyskryminacja katolików" oraz "likwidacja szpitali i to na potęgę".

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- No powodzenia, myślę, że Polacy chcieliby czegoś innego - skomentował Czarnek.

Czytaj także:
Abp Wacław Depo zabrał głos ws. słów Nitrasa. „Nie pozwolimy”

Według ministra, w Polsce postępuje dyskryminacja katolików.

- Pan Nitras na Campus Polska w imieniu Platformy zapowiedział systemowe opiłowywanie katolików z jakichś przywilejów, czyli dyskryminowanie większości Polaków - stwierdził Przemysław Czarnek.