Encyklopedia PWN „Polska niepodległa” należy do tych tomów, które po prostu trzeba mieć w domu. Znajdziemy w nich setki haseł uporządkowanych w rozdziałach o biegu wydarzeń podczas powstawania państwa i jego międzywojennej historii, o społeczeństwie i gospodarce, nauce i oświacie, literaturze, sztuce, muzyce, teatrze i filmie, książce, prasie i radiu oraz o sporcie. Duża liczba haseł – i dobrze – dotyczy konkretnych ludzi, których wkład w dzieło budowy kraju był rzeczywiście istotny. Po kilku dziesięcioleciach wymazywania ich z dziejów trzeba o nich przypominać. I warto pamiętać.
Gospodarka była często uznawana za najmniej ciekawą dziedzinę dociekań historycznych. Przeczy temu przystępna monografia Wojciecha Markowskiego „Od marki do złotego” o finansach II Rzeczypospolitej. Stworzenie mocnej waluty było jednym z najistotniejszych dokonań naszego państwa, a reformy Władysława Grabskiego z lat 1923 – 1925 i dziś mogą stanowić powód do dumy. Choć, niestety, znane już z naszej epoki hasło „po pierwsze gospodarka, głupcze!” i wtedy dla wielu mogło być niezrozumiałe.
I wreszcie warto przeczytać zbiór esejów pod wspólnym tytułem „Salon niepodległości”. 11 autorów rozważa istotę faktów i zjawisk tamtego dwudziestolecia i nauki płynące z owego okresu dla nas. Odczytanie przeszłości może wydać się nieraz kontrowersyjne, ale właśnie o sprowokowanie dyskusji chodzi też między innymi autorom i wydawcy.