O budowę delfinarium zabiegały władze Mszczonowa. Argumentowały, że poza funkcją rozrywkową będzie pełniło także edukacyjną i rehabilitacyjną, a ponadto przyczyni się do wzrostu zatrudnienia.

Delfinarium sprzeciwiały się organizacje broniące praw zwierząt: WWF Polska i Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt.

- Wiemy, że delfiny źle znoszą niewolę. Dlatego nie będzie mojej zgody na to, żeby pozyskanie czy przesłanie delfinów do Polski się odbyło - powiedział na antenie Radia TOK FM minister środowiska Maciej Grabowski. Dodał, że opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody kwestionowała sposób sprowadzania delfinów do Polski i przetrzymywanie ich w niewoli.

Minister zamieścił na rządowym blogu oświadczenie dotyczące delfinarium.

"Każde nowe komercyjne delfinarium, bez względu na to, skąd pochodzą trzymane w nim zwierzęta, ma negatywny wpływ na całą populację dziko żyjących delfinów. Dlaczego? Bo obecnie zapotrzebowanie na delfiny do takich obiektów jest większe niż liczba delfinów rodząca się w niewoli. Delfiny słabo rozmnażają się w takich warunkach, żyją też znacznie krócej, niż na wolności, więc konieczne jest odławianie kolejnych osobników z ich środowiska naturalnego. Na to jako minister środowiska nie mogę się zgadzać" - zaznaczył Grabowski.

Według ministra komercyjne delfinaria nie powinny kształtować postaw ekologicznych Polaków. "Bo czego można się w nich nauczyć? Chyba tylko tego, że człowiek – dla rozrywki – jest zdolny poświęcić los innych istot, nawet tak inteligentnych jak delfiny" - wskazał.

"Naukowcy i ekolodzy są zgodni co do tego, że delfinaria, które nie mają dostępu do ciepłego morza o odpowiednim zasoleniu, nie są w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków do życia. Na szczęście wszystkie walenie, w tym delfiny, są chronione prawem krajowym, unijnym oraz konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Każda decyzja dotycząca delfinów będzie więc podejmowana przez instytucje powołane do ochrony środowiska" - napisał.

Z decyzji ministra zadowolone się organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

Czytaj także: Protest przeciwko delfinarium w Polsce