Wyciek na statku Sojuz. Rosjanie odwołali kosmiczny spacer

Spacer kosmiczny dwóch rosyjskich kosmonautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) został odwołany w ostatniej chwili, ponieważ kontrolery lotu zauważyli strumień cieczy wylewający się z zadokowanego statku kosmicznego Sojuz.

Publikacja: 15.12.2022 08:46

Wyciek na statku Sojuz. Rosjanie odwołali kosmiczny spacer

Foto: NASA

Strumień płynu, który był widoczny w transmisji wideo NASA jako cząsteczki przypominające płatki śniegu, wydobywał się z tylnej części kapsuły Sojuz MS-22. NASA poinformowała, że doszło do wycieku płynu chłodzącego.

Żaden z siedmiu członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - Trzech Rosjan, trzech Amerykanów i Japończyk - nie byli w niebezpieczeństwie.

Do wypadku doszło w momencie, gdy dwóch kosmonautów, dowódca załogi Siergiej Prokopiew i inżynier lotu Dimitri Petelin, byli ubrani i przygotowywali się do planowanego spaceru kosmicznego w celu przeniesienia chłodnicy z jednego modułu do drugiego na rosyjskim segmencie ISS.

Słyszano, jak pracownik rosyjskiej kontroli misji w pobliżu Moskwy powiedział astronautom, że ich spacer kosmiczny został odwołany, a inżynierowie pracowali nad określeniem rodzaju i pochodzenia wycieku.

Komentator NASA Rob Navias powiedział, że rosyjski Sojuz przybył na stację kosmiczną we wrześniu. Na jego pokładzie znajdowali się rosyjscy astronauci i Amerykanin Frank Rubio.

Planowany na środę spacer kosmiczny został już raz przełożony, pod koniec listopada, z powodu wadliwych pomp chłodzących w skafandrach kosmonautów -  powiedział Navias.

Spacer kosmiczny miał być 12. w tym roku na ISS i 257. w historii 22-letniej platformy, na której prowadzone są prace montażowe, konserwacyjne i modernizacyjne.

Kosmos
Pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Można ją obejrzeć w internecie
Kosmos
Pierwsza konferencja NASA na temat UFO. Można ją obejrzeć w sieci
Kosmos
Chiny wysłały trzech astronautów na swoją stację kosmiczną
Kosmos
Internet obiegły nagrania zielonej kuli ognia nad Australią
Kosmos
Wielkimi krokami zbliża się Copernicus Festival 2023: Kosmos