Mechanizmy robota wydawały się działać bez zarzutu, ale kiedy zbadano metalową rurkę, w której miała znajdować się próbka, okazało się, że jest pusta.

Członkowie zespołu uważają, że powodem mogą być szczególne właściwości pobranej skały. Odpowiedź powinna być znana po zapoznaniu się z większą liczbą materiałów zarejestrowanych przez aparaty znajdujące się na pokładzie łazika.

- Wstępnie sądzimy, że pusta rurka jest wynikiem tego, że skała nie zareagowała tak, jak się spodziewaliśmy podczas wiercenia - powiedziała Jennifer Trosper, kierownik projektu Perseverance.

- W ciągu najbliższych kilku dni zespół spędzi więcej czasu na analizie danych, które mamy, a także zdobędzie kilka dodatkowych danych diagnostycznych, które pomogą zrozumieć przyczynę - dodała.

Łazik Perseverance posiada system wiercenia i drążenia na końcu swojego 2-metrowego ramienia robotycznego.

Jest on w stanie wycinać i pobierać próbki skał wielkości palca. Są one następnie przekazywane do jednostki przetwarzającej wewnątrz łazika, która pakuje je i zamyka w tytanowych cylindrach.

Perseverance wylądował na Marsie w lutym, w kraterze o szerokości 45 km zwanym Jezero. Celem misji NASA jest próba ustalenia, czy na planecie istnieje lub kiedykolwiek istniało życie.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest zebranie szeregu próbek skalnych, które później zostaną przetransportowane na Ziemię.