Lot przekładano dwukrotnie ze względu na złą pogodę i usterki techniczne. Teraz Endeavour jest już w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Sześcioosobowa załoga wiezie ze sobą części zamienne niezbędne do funkcjonowania stacji. Na pokładzie jest także wart dwa miliardy dolarów Magnetyczny Spektrometr Alfa; jest to urządzenie które bada promienie kosmiczne i może dzięki temu wykryć tajemnicze rodzaje materii.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki tego eksperymentu dadzą nowe informacje na temat powstawania wszechświata. Lot ma potrwać 16 dni, w trakcie misji astronauci mają czterokrotnie wyjść na orbitalny spacer. Misja STS-134 to 25 i ostatni lot promu Endeavour. P

Po lądowaniu wahadłowiec trafi do muzeum. Historyczny lot, który oficjalnie zakończy program amerykańskich promów kosmicznych planowany jest na koniec czerwca.

Endeavour to najmłodszy z amerykańskich wahadłowców. Poleciał po raz pierwszy 7 maja 1992 roku. Dzięki niemu naprawiano orbitalny teleskop Hubble'a; na jego pokładzie w grudniu 1998 roku dostarczono pierwszy amerykański moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nazwę nadano mu, by upamiętnić statek Endeavour, na pokładzie którego brytyjski astronom i odkrywca James Cook odbywał w XVIII wieku swe podróże.