Reklama
Rozwiń
Reklama

Miliarder bliżej orbity

Blue Origin, firma Jeffa Bezosa, twórcy Amazona przeprowadziła test statku kosmicznego dla turystów.

Publikacja: 05.05.2015 09:19

Pierwszy test bezzałogowe statku kosmicznego twórcy potęgi firmy Amazon

Pierwszy test bezzałogowe statku kosmicznego twórcy potęgi firmy Amazon

Foto: materiały prasowe

To pierwszy test bezzałogowego statku kosmicznego New Shepard i najnowszy akord w komercyjnym wyścigu kosmicznym.

Reklama
Reklama

Jeff Bezos napisał w oświadczeniu, że kapsuła osiągnęła wysokość ponad 93 km od Ziemi, niewiele mniej niż wynosi umowna granica atmosfery ziemskiej i przestrzeni kosmicznej. Później wylądowała na spadochronie w zachodnim Teksasie niedaleko bazy skąd została wystrzelona.

Firma Blue Origin ma w planie wysłanie w suborbitalne loty turystów, ale szczegóły na temat postępu prac konstrukcyjnych utrzymuje w tajemnicy. Tym razem ujawniła zdjęcia i film z próbnego startu. Nie wszystko jednak się udało. Bezos przyznał, że podczas lądowania został utracony jeden z silników, który miał być powtórnie użyty.

New Shepard będzie w stanie zabrać na pokład co najmniej trójkę pasażerów i polecieć z nimi na orbitę oddaloną o 100 km od powierzchni Ziemi.

Reklama
Reklama

Konkurent Blue Origin, firma Virgin Galactic, założona przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, była już blisko rozpoczęcia lotów suborbitalnych z turystami na pokładzie, ale w ubiegłym roku straciła pojazd. W wypadku zginął jeden z pilotów.

Kosmos
Nowa teoria na temat planet w Układzie Słonecznym. Podważa dotychczasową wiedzę
Kosmos
Astronomowie odkryli wyjątkowe zjawisko. Zarejestrowano je po raz pierwszy
Kosmos
To odkrycie może być przełomem. Naukowcy po raz pierwszy „zobaczyli” ciemną materię?
Kosmos
Ta roślina jest w stanie przetrwać w kosmosie? Zaskakujące wyniki eksperymentu
Kosmos
Przełomowe badania nad superburzą geomagnetyczną z 2024 roku
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama