Komunikat umieściła na swoim stronie Konferencja Episkopatu Polski.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące rzekomych zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez jednego kapłana archidiecezji poznańskiej i jednego kapłana diecezji bielsko-żywieckiej" - czytamy w komunikacie "dotyczącym rzekomych zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego".

"Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji, Stolica Apostolska uznała powyższe oskarżenia za bezpodstawne, wobec czego skargi złożone w tych sprawach zostają oddalone, a postępowanie uznaje się za zakończone" - głosi komunikat.

Na abp. Gądeckiego poskarży się papieżowi Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila.

Szymik w liście do papieża zarzucił arcybiskupowi Gądeckiemu, że ten "nic w jego kwestii nie zrobił, a ex lege powinien 1 czerwca 2019 r. powiadomić stosowną Kongregację".

"Nie postąpił jak człowiek sumienia. W polskim Kościele pokrzywdzeni nie mają dla biskupów znaczenia" - napisał Szymik.

Janusz Szymik to ofiara księdza-pedofila, Jana Wodniaka. 

14 maja 2019 r. Szymik miał spotkać się z abp. Stanisławem Gądeckim i opowiedział mu swoją historię.

W październiku Szymik skierował do papieża podobny list ws. kard. Stanisława Dziwisza, który również miał nie interweniować w jego sprawie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ