„Terminator papieża. Gdziekolwiek się pojawia, w Kościele lecą głowy. Teraz jedzie do Polski", „Czyściciel Kościoła powszechnego, zajmie się teraz Polską", „Emisariusz Franciszka jedzie do Polski", „Wysłannik papieża sprawdzi doniesienia o pedofilii w polskim Kościele", „Spadną głowy polskich biskupów" – to kilka tytułów z mediów, informujących o tym, że na czerwcowe zebranie polskiego Episkopatu przyjedzie abp Charles Scicluna, metropolita Malty, ale przede wszystkim drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary walczący od lat z przestępstwami seksualnymi w Kościele. Sugestia jest jasna: po tym jak w lutym przedstawiciele fundacji „Nie lękajcie się" wręczyli papieżowi swój raport o pedofilii w Kościele oraz po emisji filmu braci Sekielskich, Franciszek nie wytrzymał i wysyła do Polski swojego przedstawiciela, by zrobił porządek.

O tym, że abp Charles Scicluna został wysłany nad Wisłę przez samego papieża, przekonana jest posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!), która współpracuje z fundacją „Nie lękajcie się". – Informacja o naszym raporcie znalazła się w oficjalnym dokumencie, który powstał po zakończeniu lutowego spotkania papieża z biskupami dotyczącego pedofilii. Episkopat zareagował i błyskawicznie, jakby w panice, przedstawił swoje opracowanie na słynnej konferencji prasowej – wyjaśnia. – Dostaliśmy cynk z Watykanu, że wkrótce przyjedzie do Polski abp Scicluna. Moim zdaniem nie jest to przypadek – dodaje.

Tymczasem okazuje się, że metropolita Malty przyjedzie na zaproszenie Episkopatu Polski, a prośba o spotkanie została do niego wysłana już w ubiegłym roku. – Na jednym z posiedzeń Episkopatu biskupi poprosili mnie jako przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa o to, bym zaprosił abp. Sciclunę, bo jest on w tej chwili bodaj najlepszym znawcą problematyki molestowania. Napisałem do niego list z prośbą o przyjazd w marcu. Odpisał, że chętnie się spotka, ale w tym terminie nie może. Zgodził się na czerwiec – opowiada „Rz" abp Wojciech Polak, prymas Polski. – Ponowiłem też nasze zaproszenie osobiście we wrześniu 2018 r. w Poznaniu na spotkaniu przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy – dodaje.

Prymas tłumaczy, że biskupi poprosili hierarchę o wygłoszenie wykładu o tematyce molestowania małoletnich, swego rodzaju szkolenie, oraz zwrócenie uwagi na rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić, by skutecznie walczyć z pedofilią.

– Arcybiskup jest doskonale zorientowany w sytuacji w Polsce. Wie, co już zrobiliśmy, bo wysłałem mu w języku angielskim wszystkie nasze wytyczne oraz statystyki – mówi nam prymas Polski. – Napisałem mu też o tym, że w ubiegłym roku wszedł na ekrany film „Kler" pana Smarzowskiego. Podesłałem mu link do filmu pana Sekielskiego. On ma napisy w języku angielskim i hiszpańskim, więc arcybiskup z pewnością go obejrzy – stwierdza.

Abp Scicluna przyjedzie na zebranie Episkopatu, które 13–15 czerwca będzie odbywało się w Świdnicy oraz Wałbrzychu. Z informacji „Rz" wynika, że hierarcha spotka się z biskupami pierwszego dnia obrad przed południem i będzie to trwało co najmniej trzy i pół godziny. – Bardzo liczę na dialog z arcybiskupem, że będzie otwarty na nasze pytania, że nastąpi wymiana myśli i doświadczeń – mówi abp Polak.

Na możliwość spotkania z hierarchą liczą też przedstawiciele fundacji „Nie lękajcie się". – Będziemy próbowali pokazać mu naszą mapę kościelnej pedofilii – mówi posłanka Scheuring-Wielgus. – A przede wszystkim liczę na to, że po tym spotkaniu paru biskupów straci swoje stanowiska. W końcu to Scicluna doprowadził do tego, że w Chile cały episkopat podał się do dymisji. – Tego bym się nie spodziewał – mówi z kolei ks. Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka. – Chciałbym, żeby po tym spotkaniu nasi biskupi wyrównali prędkości i dorównali do prędkości papieża. Żeby stali się bardziej transparentni. Obserwuję działalność abp. Scicluny od dawna. Wiem, że ma niesamowity dar mówienia, i wierzę w to, że przekona biskupów nieprzekonanych.

Arcybiskup Charles Scicluna od początku swojej pracy w Watykanie zajmuje się problemem pedofilii. W latach 1996–2002 był zastępcą promotora sprawiedliwości w Sygnaturze Apostolskiej, potem promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. W 2012 r. został biskupem pomocniczym archidiecezji maltańskiej, a w 2015 r. jej metropolitą. Od ubiegłego roku jest drugim sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Przygotowywał m.in. ostatni watykański szczyt o pedofilii.

– Biskupi podlegają prawu. Jeśli zrobią coś złego, powinni zostać oskarżeni i poddani takim samym procedurom jak wszyscy inni – komentował kilka dni temu nowe watykańskie przepisy, które umożliwiają m.in. wyciągnięcie konsekwencji wobec biskupów, którzy tuszowali pedofilię.