Franciszek przypomniał, że diakoni są ustanowieni na służbę wspólnoty oraz swoją obecnością przypominają, że nikt w jej obrębie nie powinien wywyższać się ponad innych - relacjonuje portal Vatican News. - To jest sedno klerykalizmu. Jeśli nie rozwiąże się tego problemu, będzie on dalej utrzymywać się w Kościele. Diakoni właśnie dlatego, że są oddani służbie temu ludowi pamiętają, że w Kościele nikt nie może stawiać się ponad innymi - mówił.

Papież podkreślił, że w Kościele powinna dominować logika uniżenia, a w życiu diakona ważne są pokora, ojcostwo oraz czuwanie. Ci ostatni nie są „pół-księżmi, księżmi drugiej kategorii czy luksusowymi ministrantami”.

- Smutek wywołuje widok biskupa czy księdza, którzy puszą się jak pawie, ale jeszcze większy, kiedy widzi się diakona, który chce być w centrum świata, centrum liturgii czy Kościoła - dodał Franciszek.

- Pokora. Niech całe dobro, które czynisz, pozostanie tajemnicą między tobą a Bogiem. I w ten sposób przyniesie owoce - apelował do diakonów papież.