Sanktuarium męczeństwa ks. Popiełuszki, który od 6 czerwca będzie błogosławionym, powstaje w miejscu, gdzie w 1984 r. mordercy z SB wrzucili jego ciało do wody.

– To będzie pierwszy kościół dedykowany ks. Jerzemu – mówi o. Świerad Pettke, prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani.

Zakon od 11 lat prowadzi tu parafię i buduje duży kościół, który pomieści także pielgrzymów. – We wrześniu chcemy poświęcić kaplicę ks. Jerzego, która będzie sercem całego sanktuarium, oraz oddać do użytku salę pamięci męczennika umieszczoną w podziemiach – opowiada o. Pettke.

[srodtytul]Już pytają o relikwie[/srodtytul]

Zakonnicy i parafianie liczą, że we wrześniu w kaplicy ks. Jerzego znajdą się jego relikwie.

Ich przygotowanie i ekshumacja zwłok kapłana nastąpi przed beatyfikacją.– Pozwolenie na te działania wraz z instrukcją, jak należy je przeprowadzić, wydaje Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Po ich zakończeniu trzeba przesłać do Watykanu sprawozdanie z wykonanych czynności – tłumaczy ks. Andrzej Scąber, główny referent do spraw kanonizacji w kurii krakowskiej.

– Na razie nie mamy oficjalnych próśb o relikwie ks. Popiełuszki. Są wyrażane zapytania, życzenia – informuje kanclerz kurii warszawskiej ks. Grzegorz Kalwarczyk, który nie wątpi, że takich zgłoszeń będzie dużo.

O relikwie starać się będzie m.in. parafia Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ks. Jerzy uczestniczył w ostatnim nabożeństwie przed porwaniem.

Prawdopodobnie z oficjalnymi prośbami o relikwie parafie wstrzymywały się do czasu ogłoszenia daty beatyfikacji ks. Jerzego. O tym, kto je ostatecznie otrzyma, decydować będzie arcybiskup warszawski. Wiadomo już jednak, że relikwie ks. Popiełuszki na pewno znajdą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie wniesione zostaną 6 czerwca, po beatyfikacji, która odbędzie się na placu Piłsudskiego.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Jak informuje ks. Kalwarczyk, ciało kapłana pozostanie w grobie przed kościołem św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. – Wewnątrz kościoła znajdą się relikwie ks. Popiełuszki – dodaje.

[srodtytul]Czyj patron?[/srodtytul]

Po ogłoszeniu beatyfikacji ks. Jerzemu będzie mógł być oddawany kult publiczny. Nie jest jednak prawdą, co często się podaje, że beatyfikacja jest jedynie pozwoleniem na kult lokalny, a nie w całym Kościele.

– Kultowi nie stawia się granic. Jeżeli ktoś będzie chciał oddawać kult ks. Popiełuszce poza Kościołem lokalnym, czyli poza archidiecezją warszawską czy Polską, nie ma ku temu przeszkód – wyjaśnia o. Szczepan Praśkiewicz, konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. I dodaje: – Beatyfikacja jest pozwoleniem na kult publiczny, a kanonizacja zobowiązaniem do tego kultu.

Większość błogosławionych i świętych to patroni różnych środowisk, grup społecznych, zawodowych. Na pewno wiele z nich chciałoby mieć za patrona ks. Jerzego – choćby aktorzy, hutnicy czy pielęgniarki, których był duszpasterzem.

– Patroni nie są wyznaczani. Są obierani w wyniku oddolnej inicjatywy, która musi jednak zyskać akceptację władz kościelnych – mówi o. Praśkiewicz. – Gdy błogosławiony ma być patronem jakiejś grupy w diecezji, pozwolenie wydaje biskup, gdy w całym kraju – episkopat, a gdy ma charakter ponadnarodowy – Stolica Apostolska.

W liturgii dniem wspomnienia ks. Popiełuszki będzie prawdopodobnie 19 października, dzień jego porwania i śmierci. Informacja ta zostanie ogłoszona podczas beatyfikacji, a ustali ją watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=e.czaczkowska@rp.pl]e.czaczkowska@rp.pl[/mail]