W całej archidiecezji trwa zbiórka dla pogorzelców. A Caritas Polska zbiera środki na pomoc Czechom poszkodowanym przez tornado.

Przed wszystkimi kościołami archidiecezji krakowskiej zbierane są ofiary dla mieszkańców Nowej Białej, którzy ucierpieli w pożarze tydzień temu.

Ogromny pożar w Nowej Białej, wsi niedaleko Nowego Targu, wybuchł w poprzednią sobotę późnym popołudniem.

Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin, w sumie ponad 100 osób, a także zabudowania gospodarcze. Poszkodowanych zostało dziewięć osób: trafiły do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu.

Już wiadomo, że osiem domów zniszczonych w wielkim pożarze w Nowej Białej zakwalifikowanych zostało do całkowitej rozbiórki. Wstępnie wykluczono podpalenie jako przyczynę pożaru.

- W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc – napisał abp Marek Jędraszewski.

Poprosił wiernych o podzielenie się najpierw sercem, objawiającym się modlitwą i życzliwością, ale także darem ofiarnym. - Im więcej w nas bezinteresowności i szlachetnej dobroci, tym bardziej sami tworzymy to, do czego wzywał nas Jan Paweł II wielki – „cywilizację miłości" – podkreślił metropolita w specjalnym filmie, zamieszczonym na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

Ofiary można wpłacać na konto: Pekao SA III Oddział w Krakowie 88 1240 2294 1111 0000 3722 9887 z dopiskiem Pomoc dla Nowej Białej.

Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Swoje konto udostępniła też Caritas Archidiecezji Krakowskiej: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem „Nowa Biała".

Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała już w poniedziałek transport trwałej żywności, nowej odzieży, pościeli, koców i ręczników oraz sprzęty gospodarstwa domowego (garnki, talerze, sztućce itp.), rękawiczki jednorazowe i środki dezynfekcyjne dla rodzin poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej. Wypłaciła też zapomogi w wysokości 5 tys. zł dla 22 rodzin, które straciły dach nad głową.

- „W ten sposób mogą kupić od razu najpotrzebniejsze rzeczy, czekając na wypłatę obiecanych środków" – powiedział ks. Andrzej Kamiński, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskie. Pomoc zadeklarowały też inne Caritas diecezjalne.

Osobom chcącym włączyć się w pomoc Caritas Archidiecezji Krakowskiej udostępnia konto: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem "Nowa Biała".

Z kolei Caritas Polska apeluje o udział w zbiórce funduszy na pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic nad Morawami Południowymi.

- Nasi sąsiedzi znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy gotowi nieść natychmiastową pomoc wszystkim poszkodowanym. Apelujemy o wsparcie i jedność z naszymi sąsiadami – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomóc można: wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Czechy" lub wysyłając SMS o treści „Czechy" pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

W nocy z czwartku na piątek tornado spustoszyło powiat Hodonin w południowo-wschodnich Czechach.

Początkowo informowano o trzech ofiarach śmiertelnych i co najmniej 150 rannych. Jednak według najnowszych informacji, liczba ofiar wzrosła do pięciu.