Abp Gądecki stwierdził, że z uwagi na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa Adwent będzie inny niż "te, które przeżywaliśmy do tej pory". Zaapelował, by nie pozostawiać ubogich, potrzebujących i bezdomnych samym sobie.

Przewodniczący Episkopatu odniósł się także do opublikowanego 10 listopada przez Watykan raportu w sprawie kardynała Theodore'a McCarrick, wydalonego przez papieża Franciszka ze stanu duchownego w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne.

Po opublikowaniu raportu "staliśmy się świadkami agresywnego ataku na osobę Świętego Jana Pawła II. Niektóre media wydały już na Niego wyrok twierdząc, że chronił sprawców pedofilii w Kościele i nie powinien być uznawanym za świętego" - napisał abp Gądecki.

"Tymczasem raport wyraźnie dowodzi, że Ojciec Święty został cynicznie oszukany przez ludzi, od których miał prawo spodziewać się prawdy" - zaznaczył dodając, że "ofiarą tych oszustw" stał się także amerykański Departament Stanu oraz trzech prezydentów USA, "z którymi przez lata blisko współpracował prowadzący podwójne życie były kardynał".

"Nie pozwólmy zniszczyć dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Sięgnijmy po teksty papieża, aby nie tylko się z Nim emocjonalnie identyfikować, lecz także aby lepiej poznawać, jak żył i co głosił" - zaapelował przewodniczący KEP.

W liście pasterskim abp Stanisław Gądecki poruszył także temat październikowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oraz wywołanych nim protestów. "Pojawiły się na naszych ulicach manifestacje, których organizatorzy domagają się ustąpienia rządu oraz dostępu do aborcji na życzenie, bez jakichkolwiek ograniczeń, nazywając aborcję prawem człowieka. Protesty te charakteryzuje liczny udział młodzieży, wulgarny język, agresywność i niechęć do Kościoła oraz dewastowanie pomników i elewacji świątyń. Po raz pierwszy doszło też do zakłócania nabożeństw czy przerwania Mszy świętej, m.in. w poznańskiej katedrze" - czytamy.

"Żądanie prawa do zabijania nienarodzonego dziecka, szczególnie wtedy, gdy wiemy, że urodzi się ono niepełnosprawne, jest niegodne człowieka. Dla osób wierzących w Boga takie żądnie jest złem moralnym, jest grzechem" - podkreślił. Zwracając uwagę, że wśród protestujących są ludzie określający się wierzącymi zaznaczył, że aby być człowiekiem wierzącym w Boga, nie wystarczy przyjąć chrzest, chodzić do kościoła czy na lekcje religii. "Osoba autentycznie wierząca bowiem przyjmuje do końca – z przekonaniem i zaufaniem – całą prawdę, jaką Bóg jej przekazuje, i żyje według tej prawdy" - napisał metropolita.

Abp Gądecki napisał, że "dla obrony życia człowieka, także dziecka nienarodzonego nie jest konieczna wiara w Boga, wystarczy być tylko wrażliwym człowiekiem". Przewodniczący dodał, iż Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar kilkakrotnie stwierdzał, że "wbrew temu, co się sądzi, prawo do aborcji to nie jest prawo człowieka. To ustawodawca przyznaje możliwość przerywania ciąży zgodnego z prawem".

Przewodniczący Episkopatu ocenił, że wsparcie dla rodzin z chorymi dziećmi musi być o wiele większe. "Bardzo proszę o to Caritas, księży proboszczów i wszystkich ludzi, których wiara w Boga zdolna jest przekładać się na czyny miłości. Także od państwa polskiego oczekujemy pełniejszej i skuteczniejszej opieki nad rodzinami, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością" - zaapelował.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj