Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak odwołany. Rezygnację przyjął papież

Jak poinformowała Nuncjatura Apostolska, papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z posługi biskupa sosnowieckiego. W diecezji duchownego miało dojść do orgii na plebanii z udziałem księży.

Publikacja: 24.10.2023 13:01

Biskup Grzegorz Kaszak

Biskup Grzegorz Kaszak

Foto: PAP/Art Service

Jak czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej, "Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego". 

"Administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej został mianowany arcybiskup katowicki Adrian Galbas SAC" - dodano.

Papież przyjął rezygnację biskupa po skandalu na plebanii w Dąbrowie Górniczej

Pod koniec września biskup sosnowiecki mierzył się ze skandalem obyczajowym – część mediów oraz opinii publicznej żyła skandalem z Dąbrowy Górniczej. Ksiądz, rezydent w jednej z tamtejszych parafii, zorganizował w swoim mieszkaniu homoseksualną orgię. Gdy jeden z uczestników "zabawy" stracił przytomność, duchowny nie chciał otworzyć drzwi wezwanym na miejsce pracownikom pogotowia. Zrobił to dopiero, gdy interweniowała policja. Obecnie prokuratura prowadzi w tej sprawie dochodzenie z art. 162 kodeksu karnego, który mówi o nieudzieleniu pomocy. Na razie nikomu zarzutów nie postawiono. Wiadomo, że w trakcie interweniowała policja i pogotowie, a całą sprawą zajęła się prokuratura.

Seksualna impreza odbyła się w mieszkaniu ks. Tomasza Z. w nocy z 30 na 31 sierpnia (data ta pojawiła się w publikacjach prasowych, potwierdziła ją prokuratura, a także kuria w kilku wydanych przez siebie komunikatach). Ks. Z. w oświadczeniu przesłanym do „Gazety Wyborczej” zakwestionował, by w jego mieszkaniu doszło do „orgii”, a publikacje na ten temat nazwał „uderzeniem w Kościół”.

Czytaj więcej

W jego mieszkaniu odbyła się orgia. Ksiądz z Dąbrowy Górniczej: To atak na Kościół

2 października ks. Tomasz Z. został odwołany ze wszystkich piastowanych przez siebie funkcji i urzędów.  "Fakty ustalone przez Komisję w oparciu o świadectwa przesłuchanych osób pozwoliły stwierdzić, że ks. Tomasz Z. wraz z dwiema innymi osobami świeckimi dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych, na co Kościół nie wyraża zgody i co zdecydowanie potępia" - podkreślono w komunikacie opublikowanym przez kurię na początku października. "Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego" - dodano.

Oświadczenie ks. Tomasza Z. Z Dąbrowy Górniczej

„Od ponad tygodnia nie milkną echa skandalu wywołanego przez media dotyczące mojej osoby i rzekomych skandalicznych wydarzeń mających miejsce w moim mieszkaniu przy parafii w Dąbrowie Górniczej. W związku z tym oświadczam, że kwestionuję wszelkie ustalenia prasy i mediów, w szczególności powtarzane wciąż i powielane na różne sposoby informacje dotyczące liczby księży mających przebywać w moim mieszkaniu i braniu udziału w opisywanych przez media wydarzeniach” - można było przeczytać w oświadczeniu księdza Tomasza Z. Z Dąbrowy Górniczej. „Z dnia na dzień zmieniają się podawane fakty, o których słyszymy lub czytamy z co raz to nowych relacji medialnych” - przekonywał ksiądz, według którego ujawnienie informacji o orgii to „ewidentne uderzenie w Kościół, a w tym w duchowieństwo i wiernych, by poniżyć jego pozycję, zadania i misję”. „Myślę, że gdyby cokolwiek podobnego wydarzyło się osobie mało znanej, o innej profesji, nie medialnej, nie duchownej to nie było by w ogóle sprawy” - dodał. 

Czytaj więcej

Biskup będzie karał za homoseksualną orgię. Co grozi księdzu, który ją urządził?

Duchowny kwestionował także, by w jego mieszkaniu doszło do „orgii seksualnej". „Warto przeczytać, jaka jest definicja orgii. Określenia typu: podobno, miał, mieli – nigdy nie można uznawać za faktyczne bez pewnych dowodów. Z doniesień medialnych dowiedziałem się, że mają być mi postawione zarzuty odnośnie do nieudzielenia przeze mnie pomocy. Stanowczo sprzeciwiam się temu, abym świadomy niebezpieczeństwa utraty życia człowieka, nie chciał podjąć kroków w celu jego ratowania” - napisał. 

Jak czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej, "Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego". 

"Administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej został mianowany arcybiskup katowicki Adrian Galbas SAC" - dodano.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Biskupi wybrali nowego sekretarza generalnego
Kościół
Kardynał Nycz o usuwaniu krzyży z urzędów. „Są o wiele poważniejsze problemy”
Kościół
Ofiary pedofilii w Kościele mówią „dość”. Żądają zawieszenia szefa polskiego Episkopatu
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata