Od 1 września prawie wszystkie torebki foliowe z opłatą recyklingową

Od 1 września 2019 r. wszystkie torby z tworzyw sztucznych, poza tzw. zrywkami na owoce i warzywa, będą objęte opłatą recyklingową. Zapłacimy za nie co najmniej 20 groszy plus VAT.

Publikacja: 21.08.2019 09:25

Od 1 września prawie wszystkie torebki foliowe z opłatą recyklingową

Foto: Peteruetz/CC BY-SA 4.0

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2018 r., opłatą recyklingową objęte są torby z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Bezpłatne są tzw. zrywki. 4 lipca Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy śmieciowej, która rozszerza  opłatę recyklingową  na torby powyżej 50 mikrometrów.

Jak wyjaśniał dziś w radiowej Jedynce minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk, dotychczasowe przepisy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, bo są  obchodzone przez właścicieli sklepów. Klientom oferuje się torby z tworzywa sztucznego o nieco większej grubości niż 50 mikrometrów, czyli np. 51 mikrometrów. Takie torby nie podlegają opłacie recyklingowej i sklepy mogą je sprzedawać  za dowolną opłatą lub nawet rozdawać za darmo.

Nowelizacja przepisów ma zapobiec nadużyciom i nakłonić kupujących, by przychodzili na zakupy z torbami wielokrotnego użytku.

- Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy, sklepy przerzuciły się na grubsze torebki. Stąd decyzja, aby objąć opłatami wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów – mówił minister Kowalczyk w radiowej Jedynce.

Opłata recyklingowa wynosi 20 groszy od jednej torby, ale klient kupujący torbę w sklepie musi jeszcze zapłacić 23 proc. VAT.

Ministerstwo Finansów już policzyło, ile budżet zarobi na nowych przepisach. W 2019 roku dochody z foliówek były prognozowane na 262 mln zł, a w 2020 r. mają wynieść ponad 1,4 mld zł.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność