Przemawiając w Ankarze Erdogan dodał, że Turcja będzie "nadal używać wszystkich środków dyplomatycznych i wojskowych, aby zapewnić stabilność na południe od swoich granic, w tym w Libii".

W Berlinie Erdogan ma spotkać się z przywódcami Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoch, aby dyskutować o rozwiązaniu kryzysu w Libii. Wcześniej rozmowy o zawieszeniu broni między rządem w Trypolisie a prowadzącym przeciwko niemu ofensywę marszałkiem Chalifą Haftarem, który kontroluje wschodnią część kraju, nie zakończyły się sukcesem.

Po fiasku rozmów Erdogan ostrzegł, że Turcja "da lekcję Haftarowi" jeśli ten nadal będzie prowadził działania zbrojne przeciwko uznawanemu przez społeczność międzynarodową rządowi.

Erdogan przemawiając 16 stycznia w Ankarze powiedział też, że Turcja "rozpocznie przyznawanie licencji na odwierty i poszukiwanie gazu" we wschodniej części Morza Śródziemnego w 2020 roku, na mocy porozumienia zawartego z rządem w Trypolisie. Porozumienie to wywołało m.in. protest Grecji, ponieważ wyznaczając granicę morską pomiędzy Libią a Turcją nie uwzględniała znajdującej się w pobliżu Krety.

W Libii od kwietnia 2019 roku trwa ofensywa Haftara przeciwko rządowi w Trypolisie. Marszałkowi jak dotąd nie udało się zająć stolicy - w swoich działaniach otrzymywał on wsparcie od Arabii Saudyjskiej, ZEA, Egiptu i Rosji.