Biuro Zarządzania i Budżetu przy Białym Domu (The White House Office of Management and Budge) nie złożyło jeszcze formalnej prośby do Kongresu o dodatkowe środki, ale - jak podaje AP - sekretarz obrony Pete Hegseth odbywa już rozmowy na Kapitolu w tej sprawie. Jeden z jego zastępców miał informować senatorów o tym, że Pentagon będzie prosił o dodatkowe środki już w ubiegłym tygodniu - podaje AP, powołując się na dwa źródła znające kulisy tych rozmów. 

Czytaj więcej

Zakończyła się pierwsza runda rozmów USA-Iran w Szwajcarii. Jest oświadczenie

AP przypomina, że w przyszłym roku budżetowym Pentagon chce powiększenia swojego budżetu o blisko 50 proc., do poziomu 1,5 mld dolarów. Hegseth na spotkaniu ministrów obrony państw NATO mówił, że środki te posłużą stworzeniu „arsenału wolności”.

Tymczasem w Kongresie panuje dość duży sceptycyzm co do warunków wstępnego porozumienia kończącego wojnę, jakie administracja Donalda Trumpa zawarła z Iranem. 80 miliardów dolarów (niemal 300 mld złotych, to więcej niż wynosi roczny budżet Polski na obronność - w 2026 roku Polska ma wydać na ten cel ok. 200 mld złotych).

Przedstawiciel republikańskiej większości w Senacie John Thune przyznał, że spodziewa się wniosku o przyznanie dodatkowych środków przez Pentagon w związku z kosztami wojny. Jak dodał, gdy taki wniosek się pojawi zostanie „przepracowany”. - Zobaczymy, jak rozkładają się głosy – dodał. 

- Musimy upewnić się, że zrobimy wszystko co możemy, aby uzupełnić i odbudować zapasy amunicji, które zostały uszczuplone – nie tylko wskutek tego, co stało się z Iranem, ale i wcześniej – mówił Thune co może stanowić nawiązanie do wsparcia udzielanego przez USA Ukrainie. 

Więcej informacji wkrótce