Ukrainie brakuje amunicji. Obrona powietrzna może zestrzelić 1 na 5 pocisków

Ukraina może być zmuszona do zestrzelenia tylko 1 na 5 pocisków wymierzonych w miasta z powodu braku amunicji - informuje "Washington Post". Amunicja do niektórych systemów może skończyć się jeszcze w tym miesiącu.

Publikacja: 17.03.2024 10:13

Pożar po ataku rakietowym na Odessę

Pożar po ataku rakietowym na Odessę

Foto: AFP

O brakach w magazynach amunicji na Ukrainie informuje „Washington Post” powołując się na rozmowy z zachodnimi urzędnikami.

- Ukraina próbowała zestrzelić 4 z każdych 5 pocisków wycelowanych w jej miasta, ale niedobór amunicji do systemów obrony może wkrótce zmusić Ukrainę do celowania tylko w 1 z każdych 5 — powiedział amerykańskiemu dziennikowi jeden z urzędników.

Czytaj więcej

Atak dronów na Rosję. Pożar w kolejnej rafinerii ropy naftowej

Ukraina czeka na pomoc USA

Urzędnicy cytowani przez dziennik spotkali się z Ukraińcami na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu.

Problemy ukraińskiej armii są coraz większe, ponieważ zapasy amunicji są na wyczerpaniu, a ustawa o pomocy zagranicznej USA została zablokowana w Kongresie z powodu walk politycznych. Ustawa ta przewiduje przeznaczenie 60 miliardów dolarów dla Ukrainy i od miesięcy pozostaje w martwym punkcie, pomimo nacisków ze strony Białego Domu i innych członków Kongresu.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron: Tak, odbiorę telefon od Władimira Putina. „To mój obowiązek”

Rosja nie przestaje ostrzeliwać ukraińskie miasta

Gdy Ukraina mierzy się z niedoborami amunicji, Rosja nadal atakuje ukraińskie miasta wykorzystując w tym celu pociski rakietowe i bezzałogowce. W wyniku ataku rakietowego w Odessie 15 marca zginęło 21 osób, a co najmniej 73 zostały ranne. Ratownicy natychmiast dotarli na miejsce ataku i zostali trafieni podczas akcji ratunkowej po tym, jak Rosja ponownie uderzyła w to miejsce.

Od 2022 r. na Ukrainie zginęło ponad 10 500 cywilów, a według szacunków ONZ opublikowanych w zeszłym miesiącu w 2023 r. każdego miesiąca ginęło średnio 163 cywilów. Wśród zabitych jest co najmniej 587 dzieci. ONZ podkreśliła, że liczba ta obejmuje zgony zweryfikowane z wykorzystaniem metodologii przyjętej przez ONZ, a rzeczywiste liczby mogą być znacznie wyższe.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca