Kreml o publikacji "Bilda" o możliwym ataku Rosji na przesmyk suwalski: Bez komentarza

Dmitrij Pieskow w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do publikacji "Bilda", który opisał scenariusz szkoleniowy przygotowany dla niemieckiej armii, przewidujący konfrontację Rosji z NATO.

Publikacja: 15.01.2024 11:02

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

„Bild”, powołując się na niejawny dokument podał, że niemiecka armia dysponuje scenariuszem szkoleniowym przewidującym szybką eskalację w stosunkach między Rosją a NATO.

„Bild” kreśli scenariusz konfrontacji Rosji z NATO opisany w tajnym dokumencie

Zgodnie z tym scenariuszem Rosja przeprowadzi wiosną 2024 roku zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na Ukrainie i pokona ukraińską armię, pozbawioną wystarczającego wsparcia z Zachodu, do czerwca.

Następnie dojdzie do napięć międzyetnicznych w państwach bałtyckich, a Rosja zacznie przerzucać wojska do obwodu królewieckiego, zorganizuje też duże ćwiczenia wojskowe na Białorusi.

Czytaj więcej

"Bild": Niemiecka armia przygotowuje się na możliwą wojnę z Rosją

Pod koniec 2024 roku scenariusz przewiduje wzrost napięcia na granicy Rosji z Litwą, a na początku 2025 roku — zwołanie Rady NATO na wniosek Polski, Litwy, Łotwy i Estonii i ogłoszenie, że przesmyk suwalski może stać się obiektem ataku Rosji z dwóch kierunków.

W odpowiedzi NATO miałoby przerzucić na flankę wschodnią 300 tys. żołnierzy, w tym 30 tys. żołnierzy z Niemiec.

Pieskow pytany o te doniesienia stwierdził, że „nie będzie ich komentował”. Jak dodał „Bild” w ostatnim czasie „często wypuszcza kaczki dziennikarskie”.

Dmitrij Pieskow o rozmowach na temat pokoju na Ukrainie w Davos: Mówienie dla samego mówienia

Pieskow wypowiedział się też na temat perspektyw rozmów na temat pokoju na Ukrainie, jakie w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prowadzić mają sekretarz stanu USA Antony Blinken, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz przywódcy najważniejszych państw z Bliskiego Wschodu. Szczyt Davos ma być okazją do rozmów na temat pokojowego zakończenia wojen w Strefie Gazy i na Ukrainie. 

Czytaj więcej

Czy Ukraina może w tym roku odbić Krym, Donieck i Ługańsk? Eksperci w Kijowie nie mają złudzeń

- To po prostu mówienie dla samego mówienia — stwierdził Pieskow pytany o rozmowy na temat Ukrainy w Davos.

- Ten proces nie może zmierzać do osiągnięcia konkretnych wyników z oczywistego powodu — my nie uczestniczymy (w Forum — red.). Bez naszego udziału wszelkie rozmowy pozbawione są perspektyw na jakiekolwiek rezultaty — dodał.

Ukraina odrzuca możliwość rozmów pokojowych z Rosją dopóki rosyjscy żołnierze nie opuszczą ukraińskiego terytorium zajętego po 24 lutego 2022 roku. Dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyklucza też możliwość negocjowania z administracją prezydenta Władimira Putina.

Rosja deklaruje gotowość do rozmów pokojowych, ale — jak zaznacza — nie zamierza rezygnować ze zdobyczy terytorialnych na Ukrainie.

„Bild”, powołując się na niejawny dokument podał, że niemiecka armia dysponuje scenariuszem szkoleniowym przewidującym szybką eskalację w stosunkach między Rosją a NATO.

„Bild” kreśli scenariusz konfrontacji Rosji z NATO opisany w tajnym dokumencie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?