Rosjanie zajęli miasteczko w obwodzie donieckim? Gen. Walerij Załużny: Nie, to miasto nie istnieje

Głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Walerij Załużny odniósł się do doniesień rosyjskich mediów w kwestii zajęcia Marijinki, miasteczka w obwodzie donieckim, przez rosyjską armię.

Aktualizacja: 26.12.2023 17:03 Publikacja: 26.12.2023 16:27

Ukraińscy żołnierze na pozycjach w rejonie Marijinki

Ukraińscy żołnierze na pozycjach w rejonie Marijinki

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 671

- Nasze jednostki szturmowe (...) całkowicie wyzwoliły miejscowość Marijinka — mówił minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, w czasie poniedziałkowego spotkania z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, transmitowanego przez rosyjską telewizję. Zdaniem Szojgu i Putina zajęcie Marijinki pozwoli na odepchnięcie ukraińskiej armii od Doniecka.

Gen. Walerij Załużny mówi, kiedy życie ukraińskich żołnierzy jest ważniejsze niż obrona każdego kawałka ziemi

Tymczasem gen. Załużny na konferencji prasowej stwierdził, że ukraińskie jednostki nadal bronią pozycji w północnej części miasteczka, choć jednocześnie dodał, że miejscowość ta „już nie istnieje” ze względu na zniszczenia wynikające z ciężkich walk toczących się o kontrolę nad nią.

Czytaj więcej

Potężna eksplozja na Krymie. Ukraińcy informują o zniszczeniu rosyjskiego okrętu

Gen. Załużny podkreślał, że ukraińska armia broni „każdego kawałka ziemi (...), ale gdy pociski wroga zaczynają równać to miejsce z ziemią (...) wówczas życie żołnierzy jest ważniejsze”.

Fakt, że wycofaliśmy się na przedmieścia Marijinki, nie powinien powodować publicznego oburzenia. To jest wojna

Gen. Walerij Załużny, głównodowodzący ukraińskiej armii

- Marijinka, która trzymała się niemal dwa lata, ulica po ulicy i dom po domu była niszczona przez wroga. Stan na dziś jest taki, że nasze jednostki są jeszcze w północnej części miasta i przygotowały linię obrony w pobliżu miejscowości, ale mogę powiedzieć, że ta miejscowość już nie istnieje — dodał ukraiński generał.

Gen. Walerij Załużny: Rosjanie walczyli o Marijinkę jak o Bachmut

Gen. Załużny mówił, że w walkach o Marijinkę Rosjanie używali tej samej taktyki, co w Bachmucie, zajętym w maju po 11 miesiącach ciężkich walk. - Ulica po ulicy, blok po bloku, nasi wojownicy byli grzebani (pod gruzami) — wyjaśnił. 

- I fakt, że wycofaliśmy się na przedmieścia Marijinki, nie powinien powodować publicznego oburzenia. To jest wojna. Niestety, tak jest — powiedział gen. Załużny.

Wcześniej doniesieniom o zajęciu Marijinki zaprzeczył rzecznik ukraińskiego zgrupowania „Tawria”, płk Ołeksandr Sztupun. Płk Sztupun mówił, że walki o Marijinkę trwają, a ukraińscy żołnierze nadal znajdują się w administracyjnych granicach miasta, które jednak zostało kompletnie zniszczone.

Gen. Walerij Załużny o Awdijiwce: Rosjanie z każdego miasta mogą zrobić Bachmut

Gen. Załużny zapewnił jednocześnie, że ukraińska armia będzie bronić Awdijiwki w obwodzie donieckim tak długo, jak będzie to możliwe, ale jeśli nie będzie to możliwe, ważniejsze będzie ocalenie żołnierzy. 

- Każdy kawałek naszej ziemi jest nam drogi — czy jest to Bachmut, czy Awdijiwka. Będziemy bronić się tak długo, jak długo wystarczy nam sił. Jeśli nie wystarczy, lepiej ocalić ludzi. Oczywiście podejmiemy decyzję o ocaleniu ludzi, a potem odbiciu (utraconej ziemi) - wyjaśnił.

Gen. Załużny apelował też, aby nie skupiać się na walkach o Awdijiwkę ponieważ Rosjanie "mają możliwość skoncentrowania swoich sił, w tym artylerii i lotnictwa, na każdym odcinku” i mogą z każdego miasta uczynić Bachmut w ciągu 2-3 miesięcy.

Gen. Załużny: Straty, jakie zadaliśmy Rosjanom, powstrzymałyby każdy inny kraj, ale nie Rosję

Gen. Załużny mówil też, że jego głównym błędem było założenie, że ciężkie straty zadane przez ukraińską armię Rosjanom powstrzymają agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

- Jeśli chodzi o Federację Rosyjską, było jednym z moich podstawowych błędów przekonanie, że poziom strat zadawanych wrogowi może go powstrzymać. Takie straty (jakie poniosła Rosja — red.) powstrzymałyby każdy kraj, ale nie Federację Rosyjską. Niestety, takie jest podejście Federacji Rosyjskiej do swoich obywateli — mówił.

Gen. Załużny dodał, że trudno jest mu przewidzieć jak duże straty muszą jeszcze ponieść Rosjanie, aby wojna się skończyła. Jednak, jego zdaniem, niezbędne jest dalsze zadawanie ciężkich strat Rosjanom „do momentu, gdy wojna się skończy a Rosja nie odrzuci prowadzenia działań wojennych” przeciw Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca