MSZ: Obywatelka Polski wśród uwolnionych przez Hamas

Obywatelka Izraela posiadająca także paszport Polski została uwolniona w piątek wraz z innymi zakładnikami Hamasu - podało polskie MSZ w komunikacie.

Publikacja: 25.11.2023 20:10

Pierwsi uwolnieni zakładnicy są już w Izraelu

Pierwsi uwolnieni zakładnicy są już w Izraelu

Foto: PAP/EPA

"Z zadowoleniem przyjmujemy informację o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, co pozwoliło na uwolnienie pierwszej grupy zakładników, w tym obywatelki RP, i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej do enklawy. Jest to rezultat nieprzerwanych międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych" - napisano w komunikacie.

"Gratulujemy wszystkim partnerom zaangażowanym w osiągnięcie tego ważnego kroku. Mamy nadzieję, że zawieszenie broni zostanie utrzymane. Podkreślamy konieczność jak najszybszego uwolnienia wszystkich uprowadzonych osób." - podkreślono.

Czytaj więcej

Katar: po mediacjach zostanie uwolnionych 13 izraelskich zakładników

Jednocześnie Polska w dalszym ciągu stanowczo domaga się wyrażenia przez Izrael zgody na bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy przez pozostałych obywateli RP - zaznaczyło ministerstwo w komunikacie.

Pierwsi zakładnicy Hamasu uwolnieni w piątek

W piątek wprowadzono pierwszą przerwę w walkach, a obie strony zapowiedziały, że działania zbrojne zostaną wznowione, gdy tylko rozejm dobiegnie końca. Prezydent USA Joe Biden wyraził jednak nadzieję, że może on zostać przedłużony.

Uwolnieni zakładnicy, w tym izraelskie kobiety i dzieci oraz tajscy robotnicy, zostali przetransportowani ze Strefy Gazy i przekazani władzom egipskim na przejściu granicznym Rafah, wraz z ośmioma pracownikami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Konwój z uwolnionymi zakładnikami składał się z czterech samochodów - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Czytaj więcej

Irena Lasota: Dzieci szatana

Uwolnione osoby zostały przewiezione później do Izraela, gdzie po przejściu badań lekarskich spotkały się z bliskimi.

Katar, który działał jako mediator w sprawie rozejmu, poinformował, że uwolniono 13 Izraelczyków, niektórych z podwójnym obywatelstwem, a także 10 Tajów i obywatela Filipin - pracowników rolnych zatrudnionych w południowym Izraelu.

Konflikty zbrojne
Rosja nie boi się pomocy USA dla Ukrainy. "Sytuacja na froncie się nie zmieni"
Konflikty zbrojne
Wyjaśniło się, dlaczego Izrael nie uderza na Iran? Doniesienia o układzie z USA
Konflikty zbrojne
Czy światu grozi III wojna światowa? Ukraiński premier ostrzega
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakuje "krytyczne obiekty wojskowe" Rosji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Holandia chce kupować zestawy Patriot dla Ukrainy. "Mamy pieniądze"