Katar: po mediacjach zostanie uwolnionych 13 izraelskich zakładników

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru Majed Al-Ansari, potwierdził, że „przeszkody zostały pokonane” i po wcześniejszym opóźnieniu kilku zakładników zostanie uwolnionych w sobotę wieczorem.

Aktualizacja: 25.11.2023 20:51 Publikacja: 25.11.2023 18:45

Pierwsza grupa zakładników została uwolniona w piątek

Pierwsza grupa zakładników została uwolniona w piątek

Foto: AFP

- Po opóźnieniu w uwolnieniu więźniów po obu stronach przeszkody zostały przezwyciężone dzięki komunikacji katarsko-egipskiej z obiema stronami - powiedział. - Dziś wieczorem 39 palestyńskich kobiet i dzieci zostanie zwolnionych w zamian za uwolnienie 13 izraelskich zakładników z Gazy - dodał.

Wyższy rangą urzędnik palestyński bliski rozmowom toczącym się w Katarze potwierdził BBC, że dzisiejszy spór został rozwiązany. Zakładnicy zostaną przewiezieni do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

Zbrojne skrzydło Hamasu opóźniało wymianę zakładników

Zbrojne skrzydło Hamasu poinformowało wcześniej w sobotę, że druga tura uwalniania izraelskich zakładników została opóźniona. Przerwa miała trwać do czasu, gdy Izrael zgodzi się na wjazd ciężarówek z pomocą humanitarną do północnej części Strefy Gazy – dodała grupa.

Czytaj więcej

Hamas uwalnia kolejnych zakładników. Izrael otrzymał listę

Brygady al-Kassama dodały, że uwolnienie zakładników również zostanie opóźnione, jeśli Izrael nie będzie przestrzegał uzgodnionych warunków uwolnienia więźniów palestyńskich.

Wyższy rangą urzędnik Hamasu mówił BBC, że opóźnienie w wydaniu zakładników dzisiejszego wieczoru wynika z naruszenia przez Izrael porozumienia o rozejmie humanitarnym w wyniku uniemożliwienia wjazdu uzgodnionym ciężarówkom z pomocą do północnej Gazy. Powiedział, że Izrael wpuścił tylko trzy ciężarówki ze 100.

Powiedział także, że Izrael naruszył porozumienie o zawieszeniu broni, latając dronami nad południową Gazą.

Izrael zaprzeczył, że naruszył porozumienie o rozejmie - podawały BBC źródła izraelskie. 

ONZ twierdzi, że pomoc dotarła do północnej Strefy Gazy

Wydaje się, że opóźnienie w uwolnieniu zakładników było częściowo skutkiem sporu dotyczącego liczby ciężarówek z pomocą, które wjechały do Gazy w ramach porozumienia, a dokładniej, ile dotarło do północnej Gazy.

W piątek UNRWA poinformowała, że pomoc dotarła do północnej części Gazy po raz pierwszy od miesiąca, a ONZ podała, że wczoraj w sumie 137 ciężarówek wjechało do Gazy. Palestyński Czerwony Półksiężyc podał, że liczba ciężarówek przejeżdżających przez Rafah wynosi 196.

Czytaj więcej

Irena Lasota: Dzieci szatana

Izraelski koordynator działań rządowych na terytoriach powiedział dziś, że ONZ dostarczyła ponad 50 ciężarówek przewożących pomoc humanitarną – żywność, wodę, schronienie i środki medyczne – do północnej Strefy Gazy oraz do schronów, które nie zostały jeszcze ewakuowane.

Wcześniej izraelskie media donosiły, że w sobotę pewna liczba zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas była w trakcie przekazywania Czerwonemu Krzyżowi.

W piątek uwolniono 13 zakładników, w tym dzieci i emerytów. W zamian Izrael uwolnił 39 więźniów palestyńskich.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet