Izrael wyłączy Al-Jazeerę powołując się na względy bezpieczeństwa? Prawo zadziała wstecz

Izraelski rząd zatwierdził przepisy, które pozwolą tymczasowo zawiesić nadawanie w kraju zagranicznych kanałów informacyjnych w czasie stanu wyjątkowego.

Publikacja: 20.10.2023 12:53

Izraelski żołnierz

Izraelski żołnierz

Foto: AFP

Przepisy umożliwiają wstrzymanie nadawania zagranicznego kanału informacyjnego, jeśli zagraża to bezpieczeństwu narodowemu.

Izrael oskarża Al-Jazeerę o sprzyjanie Palestyńczykom

Minister ds. komunikacji, Szlomo Karhi domagał się przyjęcia przepisów, aby umożliwić wstrzymanie nadawania Al Jazeery, katarskiego kanału informacyjnego, który - jego zdaniem - zagraża bezpieczeństwu narodowemu Izraela w czasie wojny z Hamasem.

Minister ds. komunikacji - w porozumieniu z ministrem obrony - będzie władny nakazać dostawcom telewizji, by ci wstrzymali emisję wskazanego kanału

Przepisy działają wstecz, co oznacza, że materiały emitowane przez katarską sieć od początku wojny mogą być obecnie wykorzystane jako podstawa do zawieszenia jego nadawania.

Al-Jazeera jest oskarżana przez Izrael o propalestyński sposób przedstawiania konfliktu izraelsko-palestyńskiego i trwającej od 7 października wojny Izraela z Hamasem.

Czytaj więcej

Izrael ewakuuje mieszkańców z miasta przy granicy z Libanem

- Izrael jest na wojnie na lądzie, w powietrzu, na morzu i na froncie dyplomatycznym. Nie pozwolimy w żaden sposób na przekaz, który szkodzi bezpieczeństwu państwa. Przekaz i doniesienia Al Jazeery stanowią podżeganie przeciw Izraelowi, pomagają Hamasowi-ISIS (akronim oznaczający Państwo Islamskie - red.) i organizacjom terrorystycznym siać ich propagandę i zachęcać do przemocy przeciw Izraelowi - powiedział Karhi.

Jaką władzę zyska Izrael nad zagranicznymi kanałami informacyjnymi w czasie stanu wyjątkowego?

Według nowych przepisów minister ds. komunikacji - w porozumieniu z ministrem obrony - będzie władny nakazać dostawcom telewizji, by ci wstrzymali emisję wskazanego kanału. Ponadto rząd będzie mógł zamknąć biura danego kanału w Izraelu, skonfiskować sprzęt redakcji i zamknąć stronę internetową lub zabronić dostępu do niej użytkownikom z Izraela.

Decyzja musi być zatwierdzona przez gabinet i opierać się na opiniach prawnych wskazujących, że dany kanał zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Nadzór nad taką decyzją sprawuje sąd.

Decyzja może obowiązywać 30 dni, ale po zakończeniu tego okresu może być przedłużana na kolejne 30 dni, w czasie trwania stanu wyjątkowego.

Przepisy umożliwiają wstrzymanie nadawania zagranicznego kanału informacyjnego, jeśli zagraża to bezpieczeństwu narodowemu.

Izrael oskarża Al-Jazeerę o sprzyjanie Palestyńczykom

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
W Rosji trwa polowanie na poborowych
Konflikty zbrojne
USA: Trudno ocenić, czy Izrael słucha uwag o oszczędzaniu cywilów
Konflikty zbrojne
Obrońcy praw człowieka chcą zablokować eksport części do F-35 do Izraela
Konflikty zbrojne
Władimir Putin stworzył własny "Smiersz". Wraca formacja z czasów Stalina
Konflikty zbrojne
Recep Tayyip Erdogan: Zachód pozwala Izraelowi zabijać dzieci. ONZ trzeba zreformować
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości