Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 603

Kurmaszewa została aresztowana w Kazaniu za niezarejestrowanie się jako agent zagraniczny, za co grozi do pięciu lat więzienia.

Według RFE/RL Kurmashewa mieszka z rodziną w Pradze.

W maju udała się do Rosji ze względu na sytuację rodzinną. Kiedy w następnym miesiącu próbowała opuścić Rosję, władze skonfiskowały jej paszporty rosyjski i amerykański, rzekomo na podstawie założenia, że nie zarejestrowała paszportu amerykańskiego.

Od tego czasu Kurmaszewa nie może opuścić Rosji. RFE/RL potwierdziło, że 19 października w oczekiwaniu na zwrot paszportów usłyszała zarzuty naruszenia obowiązków agenta zagranicznego i aresztowana.

Czytaj więcej

Rosja wszędzie widzi szpiegów i zdrajców ojczyzny

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) wydał 18 października oświadczenie, w którym potępił aresztowanie Kurmaszewej i określił stawiane jej zarzuty jako bezpodstawne.

„CPJ jest głęboko zaniepokojony zatrzymaniem amerykańsko-rosyjskiej dziennikarki Ałsu Kurmaszewej pod fałszywymi zarzutami karnymi i wzywa władze rosyjskie do natychmiastowego uwolnienia jej i wycofania wszelkich postawionych jej zarzutów” – powiedziała Gulnoza Said, koordynatorka programu CPJ na Europę i Azję Środkową.

„Dziennikarstwo nie jest przestępstwem, a zatrzymanie Kurmaszewej jest kolejnym dowodem na to, że Rosja jest zdeterminowana stłumić niezależne dziennikarstwo” - dodała w oświadczeniu Said.

Evan Gershkovich wciąż w areszcie

Kurmaszewa to druga dziennikarka posiadająca obywatelstwo amerykańskie przetrzymywana w Rosji od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Evan Gershkovich, reporter „Wall Street Journal” (WSJ) z USA, został aresztowany w Rosji w marcu 2023 r. pod zarzutem szpiegostwa. Od tego czasu przebywa w areszcie tymczasowym. On sam, podobnie jak władze USA  i WSJ stanowczo zaprzeczają stawianym mu zarzutom.